„Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” – projekt badawczy uczniów II LO w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy?” – projekt badawczy uczniów II LO w Nowym Targu

20 marca 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Uczniowie II LO w Nowym Targu od 2 do 19 marca 2015 r. realizowali pierwszą część projektu edukacyjnego pt. „Nasze miejsca – jakiej przestrzeni publicznej potrzebujemy”. Projekt został objęty honorowym patronatem przez Starostę Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę.

W ramach realizacji projektu, na terenie Os. Na Skarpie, będącego najbliższym otoczeniem szkoły, przeprowadzone zostały spacery badawcze, których celem było nowe i krytyczne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość i sprawdzenie jej funkcjonalności. Realizatorom projektu zależało szczególnie na zaangażowaniu szerokiego i różnorodnego grona osób. Z zaproszenia do udziału w tym interesującym przedsięwzięciu skorzystali mieszkańcy osiedla, uczennice i uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Józefa Rajskiego z panem dyrektorem Witoldem Zapiórkowskim oraz społeczność II LO. Odbyło się 13 spacerów, w których uczestniczyło ok. 260 osób.

Spacery były okazją do rzeczowej rozmowy inspirowanej pytaniami: Czy są takie miejsca, którymi możemy się pochwalić? Co wyjątkowego znajduje się tylko u nas? Jak można wykorzystać obszar, który leży nad rzeką? Czy dane miejsce jest funkcjonalne, czy działa odpowiednio? Jakich miejsc i rzeczy u nas brakuje? Czego mieszkańcy i mieszkanki oczekują od wybranego miejsca? Co trzeba zmienić pilnie, a co może jeszcze poczekać?

Animatorzy przedsięwzięcia, Kamil Augustyn i Bartosz Czyż z kl. 2e, tworzyli „bank pomysłów”, które pozwolą wprowadzić realne zmiany w tej przestrzeni.

Druga część projektu, która potrwa od 20 do 24 marca 2015 r. będzie polegała na analizie zebranych informacji.

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie II LO serdecznie zapraszają na spotkanie podsumowujące realizację projektu, które odbędzie się w środę 25 marca 2015 r. w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Ludźmierskiej 32 w Nowym Targu. Rozpoczęcie o godzinie 10.00. Młodzież zaprezentuje wtedy wyniki spacerów badawczych oraz zainicjuje dyskusję nad planem działań wspierających potencjał badanego obszaru.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.