Miasto i Gmina Szczawnica | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Miasto i Gmina Szczawnica

Miasto i Gmina Szczawnica składa się z siedziby władz gminy - miasta Szczawnica oraz wsi Jaworki i Szlachtowa. Obejmuje obszar 87,90 km².

Nazwa miejscowości pochodzi od kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. Uzdrowisko Szczawnica leży u stóp góry Bryjarki, w bezpośrednim sąsiedztwie Pienińskiego Parku Narodowego. Ze wszystkich jego stron wznoszą się górskie zbocza, pokryte lasami, zaś po obu stronach górskiego wąwozu położone są obiekty sanatoryjne, domy wczasowe i pensjonaty. Zdrojowisko Szczawnica znane jest już od 150 lat, górskie powietrze sprzyja skuteczności leczenia oraz wypoczynkowi.

W Szczawnicy rozpoczyna się Droga Pienińska – szlak pieszo-rowerowy biegnący wzdłuż Dunajca (głównie po słowackiej stronie) i kończący się w słowackim Czerwonym Klasztorze, a także słynna Stacja Narciarska Palenica z jedną z najciekawszych tras zjazdowych w Polsce, o długości 1000m.

Dużą atrakcją są również znajdujące się na terenie wsi Jaworki rezerwaty przyrody: Wąwóz Homole, Zaskalskie-Bodnarówka, Biała Woda oraz Wysokie Skałki.

Szlaki turystyczne: http://mapa.turystykawgminie.pl/index.html?gmina=szczawnica

Dotatkowe informacje: szczawnica.pl