Gmina Krościenko nad Dunajcem | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Gmina Krościenko nad Dunajcem

Gmina Krościenko nad Dunajcem składa się z miejscowości: Krościenko nad Dunajcem (sołectwa: Krościenko-Centrum i Krościenko-Zawodzie), Dziadowe Kąty, Grywałd, Hałuszowa, Kąty-Niwki,Krośnica, Tylka-Biały Potok. Obejmuje obszar 57,27 km².

Tereny gminy zaliczane są do najciekawszych i najpię­kniejszych zakątków Polski. Osobliwością krajobrazową na skalę międzynarodową jest Przełom Dunajca. W sposób niepowtarzalny łączą się tutaj elementy przyrodnicze, kulturowe oraz ślady historii. Cennym składnikiem środowiska przyrodniczego są tutejsze źródła mineralne.

Krościenko nad Dunajcem jest znaną miejscowością wypoczynkową i klimatyczną. Krościenko jest siedzibą Pienińskiego Parku Narodowego i znakomitym miejscem wypadowym na szlaki piesze w Pieniny m.in. na Trzy Korony i Sokolicę. Z miejscowości można udać się także na wycieczkę w Beskid Sądecki i Gorce. XIV-wieczne Krościenko posiada wiele interesujących zabytków. Wymienić można m.in.: średniowieczny rynek, murowany kościół Wszystkich Świętych z XIV - XVI w., charakterystyczną zabudowę pienińską z przełomu XIX i XX w. Warto zwiedzić także wystawę dotyczącą przyrody, geografii, a także kultury, architektury i ekologii w Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego.

Jednym z najcenniejszych kościołów Podhala jest drewniany kościół św. Marcina w Grywałdzie z XV w., z polichromią i bogatym wyposażeniem z XVI-XVIII w.

Długość ścieżek rowerowych: 7,3 km

Szlaki turystyczne: http://kroscienko.pl/strefa-turystyczna/szlaki-i-sciezki-turystyczne/

Dodatkowe informacje: kroscienko.pl