Zabytkowe kościoły | Kultura

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Zabytkowe kościoły

Zabytkowe kościoły znajdujące się na terenie powiatu nowotarskiego ujęte zostały w Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Gotycki:

Kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (II poł. XV w.), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ściany kościoła od wewnątrz zdobią unikatowe malowidła - polichromia z XV-XVI w., zawierająca motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym. Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. późnogotycki tryptyk w ołtarzu głównym z pocz. XVI w., zabytkowy krzyż z 1380 r., unikatowe cymbałki z XV w. oraz tabernakulum z pocz. XIV w.
Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej (XV/XVI w. - przebudowany w II. poł. XIX w.), wzniesiony w konstrukcji zrębowej; w ołtarzu głównym znajduje się gotycki tryptyk z pocz. XVI w.

Kościół św. Trójcy w Łopusznej (koniec XV w.). Najcenniejsze wyposażenie kościoła stanowi: gotycki tryptyk z XV w. ze sceną Koronacji Marii, umieszczony w ołtarzu głównym oraz dwa barokowe ołtarze.

Kościół św. Marcina w Grywałdzie (II poł. XV w.) Wewnątrz znajdują się zachowane fragmenty polichromii z 1618 r., w głównym ołtarzu mieści się tryptyk późnogotycki z pocz. XVI w.

Kościół św. Anny w Nowym Targu (XV w.) W ołtarzu głównym z I połowy XVIII w. umieszczono obraz Wielkiej Rodziny z 1516 r.

Kościół św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu z 1567 r. Wewnątrz, na stropie znajduje się najstarsze z zachowanych do dziś malarskich przedstawień Tatr.

Kościół parafialny Niepokalanego Poczęcia NMP w Spytkowicach z 1758 r. Na uwagę zasługuje obraz Ukrzyżowanie z 1619 r. zawieszony w zakrystii oraz rokokowa ambona.

Kościół św. Antoniego w Sieniawie z 1740 r. Zbudowany został jako kaplica dworska, jednonawowa konstrukcji zrębowej.

Kościół Świętego Krzyża w Rdzawce z 1757 r. Świątynia częściowo spalona w 1994 roku, odbudowana w latach następnych.

Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju z 1606 r., w którym obecnie znajduje się Muzeum im. W. Orkana z ekspozycją etnograficzną.

Kaplica cmentarna św. Sebastiana w Maniowach wybudowana ok. 1722 r. została przeniesiona w latach 1987–88 wraz z cmentarzem do Nowych Maniów.

Kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych wzniesiony został ok. 1513 r. Cenny zabytek kościoła stanowi gotycki tryptyk z końca XIV w. z kopią rzeźby Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce z XVII w. to najcenniejszy zabytek na Orawie. Kościół wyróżnia się bogatą polichromią z II poł. XVII w. oraz XVIII w., która pokrywa ściany.

Bazylika mniejsza w Ludźmierzu z 1869-1877 r. to kościół z czczoną od ok. 1400 r. figurką uśmiechniętej Matki Boskiej Ludźmierskiej zwanej także Gaździną Podhala.

Kościół parafialny św. Katarzyny w Nowym Targu z XIV w. posiada głównie barokowy wystrój wnętrza, większość wyposażenia pochodzi z XVIII w. Na parapecie chóru widnieją dwustuletnie malowidła, obrazujące „stan duszy uciśnionej”.

Kościół św. Stanisława Biskupa we Frydmanie z przełomu XIII i XIV w. posiada romańskie okno, sklepienie krzyżowo-żebrowe oraz scenę „Zabójstwo św. Stanisława” w ołtarzu głównym.

Kościół św. Bartłomieja w Niedzicy wzniesiony ok. 1320 r., w którego wnętrzu znajduje się polichromia gotycka z pocz. XV w. oraz zabytkowy tryptyk św. Bartłomieja.

Kościół św. Katarzyny w Nowej Białej wybudowany w latach 1725 – 1748 to świątynia z rokokowym ołtarzem głównym z posągami świętych m.in. św. Barbary i św. Apolonii ubranych w dawne stroje.

Kościół Wszystkich Świętych w Kacwinie z ok. 1320 r., w którego wnętrzu na gotyckim sklepieniu prezbiterium znajduje się herb Berzewiczych – dawnych właścicieli zamku w Niedzicy.

Kościół św. Marcina w Kremapachach z XVI w. posiada głównie rokokowy wystrój wnętrza. Warto zwrócić uwagę na figury w ołtarzu przedstawiające świętych królów węgierskich (Stefana, Emeryka i Władysława) z 1516 r.

Kościół św. Kwiryna w Łapszach Niżnych wzniesiony został ok. 1310 r. W wieży kościelnej podwójny krzyż – znak zakonu bożogrobców.

Kościół św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych z ok. 1760 r. jest nazywany perłą rokoka na polskim Spiszu, ze względu na przepiękny wystrój wnętrza.

Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem wzniesiony został w XIV w. Można w nim zobaczyć bezcenne malowidła ścienne z przełomu XIV i XV w., polichromię z XVI wieku oraz kamienną chrzcielnicą z orłem jagiellońskim.

Kościół św. Stanisława Biskupa w Rabie Wyżnej wybudowany został w XVII w. Na uwagę zasługują znajdujące się w nim barokowe ołtarze z II połowy XVIII, ambona oraz rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.

Kościół św. Łukasza w Lipnicy Wielkiej z 1769 r. wybudowany został w stylu późnego baroku. Wyposażenie kościoła jest neobarokowe z ok. 1915 r. wykonane przez warsztat z południowego Tyrolu.

Kościół św. Marcina w Podwilku z XVIII w. został zbudowany na miejscu luterańskiego zboru. Nad drzwiami prowadzącymi do zakrystii znajduje się cenna płaskorzeźba stiukowa, przedstawiająca św. Wendelina.

Dawna cerkiew greckokatolicka Matki Boskiej Pokrownej w Szlachtowej
wybudowana na przełomie XIX i XX w., obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego p.w. Matki Boskiej Pośredniczki Łask. Wewnątrz świątyni z okazałą kopułą znajdują się polichromie z 1919 r. oraz ikonostas.

Dawna cerkiew, obecnie kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela w Jaworkach z 1798 r. Wewnątrz świątyni zachowało się wyposażenie cerkiewne z końca XVIII w., kompletny ikonostas z cennymi wizerunkami Matki Boskiej i św. Mikołaja.