Muzea, skanseny i izby pamięci | Kultura

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Muzea, skanseny i izby pamięci

Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
Rynek 1
34-400 Nowy Targ
Tel.: (18) 266 77 76
e-mail: muzeum@nowytarg.pl
Strona: www.muzeum.nowytarg.pl

Muzeum zostało założone w 1966 r. przez grupę działaczy Komisji Opieki nad Zabytkami przy Oddziale PTTK „Gorce” w Nowym Targu. Głównym inicjatorem założenia Muzeum był Czesław Pajerski długoletni społeczny kustosz Muzeum. Muzeum mieści się w budynku nowotarskiego Ratusza na I piętrze. W muzeum znajduje się 7000 eksponatów podzielonych na działy: etnograficzne, artystyczno - historyczne i przyrodnicze.

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu
ul. Jana III Sobieskiego 4
34-400 Nowy Targ
Tel.: (18) 264 12 42
e-mail: muzeum_drukarstwa@mok.nowytarg.pl
Strona: muzeumdrukarstwa.nowytarg.pl

Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu łączy podstawowe funkcje muzealne z szeroką działalnością centrum kultury, propagującego wiedzę na temat techniki, sztuki drukarskiej, tradycji i historii miasta Nowy Targ i całego regionu. W nowoczesnym budynku funkcjonuje instytucja stosująca nowe formy działania w oparciu o stworzony przez nas oryginalny program.

Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Nowym Targu

ul. Krzywa 1, (budynek Urzędu Miasta Nowy Targ)    

34-400 Nowy Targ
Tel.: 693 749 470

W autentycznych pomieszczeniach z oryginalnym wyposażeniem z lat 50. i 60. XX wieku, można poczuć atmosferę czasów socjalizmu i obejrzeć ciekawe eksponaty. Na ścianach wiszą stare tabele i tablice, są tu: księga zobowiązań i czynów społecznych dla uczczenia 30-lecia PRL-u, tabliczka z dawnego przejścia granicznego ze Związkiem Radzieckim, książki, dokumenty, zapiski i przedmioty użytkowe ze schronu, stare telefony, radia, maszyny do pisania, lampy naftowe, łóżka polowe, maski przeciwgazowe, mundury, plakaty, pałki i figurki Lenina.

 

Wieża wodna w Nowym Targu

ul. Kolejowa 164 (dworzec kolejowy)

34-400 Nowy Targ

We wnętrzu wieży wodnej, stojącej obok stacji kolejowej, starannie odrestaurowanej w 2018 roku, zachowano oryginalne elementy wyposażenia. W jej głowicy można zobaczyć stalowy, nitowany zbiornik na wodę o pojemności 50 metrów sześciennych. Na elewacji zachowano listwę wodowskazu. W pomieszczeniach urządzono ekspozycję przedstawiającą dzieje nieistniejącej już linii kolejowej. Organizowane są też wystawy sztuki.

 

Muzeum Powstania Chochołowskiego w Chochołowie (filia Muzeum Tatrzańskiego)
Chochołów 75
34-513 Chochołów
e-mail: biuro@muzeumtatrzanskie.pl
Strona: www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Muzeum Powstania Chochołowskiego mieści się w zabytkowej chałupie należącej niegdyś do zamożnego gospodarza, Jana Bafii. We wszystkich wnętrzach zabytkowego domu rozmieszczono plansze składające się na część historyczną wystawy. Teksty, podobizny dokumentów i ryciny ukazują dawne tradycje wsi królewskiej Chochołów.


Dwór Szlachecki w Łopusznej, (filia Muzeum Tatrzańskiego)
ul. Gorczańska 2
34-432 Łopuszna
tel.: 535 668 777
e-mail: biuro@muzeumtatrzanskie.pl
http://www.muzeumtatrzanskie.com.pl

Ekspozycje: historia dworu, kuchnia dworska, chałupa Klamerusów Sowów - wnętrze mieszkalne górali nowotarskich z okresu przed II wojną światową. Dzieje folwarku w Łopusznej sięgają XVI wieku. Dwór powstał dużo później; wybudował go ok. 1790 r. Romuald Lisicki, konfederat barski. Centralnym punktem zespołu jest parterowy dwór, wzniesiony z drewna, w konstrukcji zrębowej. Nakrywa go gontowy dach łamany. Przez drewniany ganek z falistym szczytem prowadzi wejście do symetrycznie rozplanowanego wnętrza. Jest tu obecnie tworzona ekspozycja ukazująca wygląd XIX-wiecznej siedziby średniozamożnej szlachty – zwiedzać można już urządzoną dworską kuchnię. Obok dworu mieści się niewielka, drewniana oficyna, gdzie pierwotnie znajdowała się kuchnia i mieszkanie służby. W najbliższym zaś otoczeniu budynku dworskiego rozlokowane są budynki gospodarcze: spichlerz, stajnia z wozownią i obory, a także chałupa Stanisława Klamerusa, przeniesiona tutaj z zagrody nr 105 w Łopusznej. Wewnątrz urządzono ekspozycję pokazującą wnętrze domu chłopskiego z okresu międzywojennego.


Muzeum – Zespół Zamkowy w Niedzicy
Niedzica-Zamek 1
34-441 Niedzica
Tel. /fax: (18) 262 94 80, (18) 262 94 89, (18) 262 94 73
e-mail: shsniedzica@wp.pl
Strona: zamekniedzica.pl


OBIEKTY WCHODZĄCE W SKŁAD MUZEUM - ZESPOŁU ZAMKOWEGO W NIEDZICY:
- Zamek Dunajec
- Spichlerz drewniany
- Celnica
- tzw. leśniczówka


Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szczawnicy - Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
ul. Łemkowska 37
34-460 Szczawnica,
Tel.: (18) 262 22 58
e-mail: sekretariat@muzeum.sacz.pl
Strona: www.muzeum.sacz.pl

MUZEUM PIENIŃSKIE IM. JÓZEFA SZALAYA zajmuje piętro zabytkowej XIX-wiecznej willi "Pałac". Muzeum jest placówką regionalną o charakterze etnograficzno-historycznym. W części etnograficznej prezentowane jest życie górali pienińskich w okresie pierwszej połowy XX wieku, w zakresie architektury regionalnej, wyposażenia wnętrz, pasterstwa, rolnictwa, łowiectwa, rybołówstwa, tkactwa. Uzupełnieniem tej części wystawy jest strój regionalny, sztuka ludowa regionu pienińskiego oraz godła góralskich rodów szczawnickich. Ekspozycja historyczna obejmuje tematy: "Szczawnica częścią Starostwa Czorsztyńskiego", "Józef Szalay twórcą i organizatorem kurortu", "Krakowska Akademia Umiejętności właścicielką Szczawnicy", "Szczawnica własnością Adama Stadnickiego w latach 1909-1948", "Druga wojna światowa na terenie Pienin". Udostępniona jest także "Izba Jana Wiktora", miłośnika i piewcy Pienin, z autentycznymi pamiątkami, pochodzącymi ze szczawnickiego mieszkania pisarza.


Muzeum Uzdrowiska Szczawnica w Szczawnicy
Plac Dietla 7
34-460 Szczawnica
Tel.: (18) 54 00 433
E-mail: info@szczawnica-muzeum.pl
Strona: www.szczawnica-muzeum.pl

Muzeum Uzdrowiska w Szczawnicy to prywatna instytucja zajmująca się prezentacją dziedzictwa kulturowego Uzdrowiska Szczawnica (fot. 1). Instytucja powstała w 2010 roku dzięki staraniom potomków ostatniego właściciela Szczawnicy Adama hr. Stadnickiego, czyli przez rodzinę Mańkowskich.
W ramach Muzeum można zwiedzić i zapoznać się z historią uzdrowiska prezentowaną w trzech salach wystawowych:
Sala 1 – Historia Uzdrowiska Szczawnica, gdzie można zapoznać się z dziejami lecznictwa i kulturą Uzdrowiska w XIX i XX wieku (fot. 2 i 3);
Sala 2 – Jak dawniej podróżowano do Szczawnic, gdzie prezentowane są zabytki i informacje o dawnych podróżach do zdrojów (fot. 4);
Sala 3 – Historia rodu ostatniego właściciela Adama hr. Stadnickiego, gdzie przedstawiono związek Stadnickich ze Szczawnicą (fot. 5 i 6).
Muzeum organizuje również spotkania muzealne, podczas których odbywają się wykłady i otwierane są nowe wystawy czasowe. Współpracuje ono z różnymi instytucjami naukowymi z regionu i województwa.
Od 2012 roku prowadzone są w muzeum lekcje muzealne. Przeznaczone są one dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W ramach tychże zajęć przybliżana jest historia i etnografia rejonu Szczawnicy, jak i szerszym ujęciu Pienin.


Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce Zdroju
ul. Sądecka 6
34-700 Rabka-Zdrój
Tel. biuro:(18) 26 76 289
Fax: (18) 26 76 365
Tel. ekspozycja: (18) 26 76 747
E-mail: biuro@muzeum-orkana.pl
Strona: www.muzeum-orkana.pl

Muzeum to drewniany Kościół p.w. św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych zabytków naszego miasta. Został wzniesiony w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki, oraz władz kościelnych. Sama świątynia była kilkukrotnie przebudowywana dzięki temu wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Wybudowany został na kształt gotyckich budowli drewnianych przy użyciu świerkowych płazów osadzonych na kamiennym fundamencie i cokole. Wieża kościoła postawiona na planie kwadratu pierwotnie stała osobno – jej śmiała konstrukcja (na słup „na zastrzały”) dźwiga ciężar ogromnej barokowej kopuły.

Do jednych z najcenniejszych w Polsce zaliczane są między innymi organy z 1778 r., które w letnie wieczory nadal rozbrzmiewają podczas koncertów organowych. Świątynię zdobi wtórna polichromia, na której do dziś odnaleźć można tłuszcz z głów pokoleń przybywających tu tłumnie z całej okolicy parafian. Na sklepieniu zobaczyć można patronkę kościoła św. Marię Magdalenę oraz scenę koronacji Matki Bożej. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem będący częścią tryptyku z 1 poł. XVI w. Wokół świątyni pierwotnie znajdował się cmentarz otoczony kamiennym murem – dziś świadkami nekropolii są 3 kamienne nagrobki okolicznych dziedziców. Wokół kościoła rosną wielowiekowe dęby, lipy i jesiony pamiętające czasy Jagiellonów.

Dopiero na początku XX wieku kościół przestał być wykorzystywany do celów kultowych a w 1936 r. zorganizowano w jego wnętrzu muzeum regionalne które do dziś gromadzi eksponaty z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan (dziś jest to ok. 5000 eksponatów). W swoich zbiorach Muzeum posiada jedną z większych w Polsce kolekcję świątków ludowych. Patronem nowo powstałego muzeum został Władysław Orkan (1875-1930) – pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej zwany „piewcą gorczańskiego pejzażu”. Ekspozycja muzealna została zorganizowana w czterech przestronnych salach urządzonych w przyziemiu wieży kościoła – prezentujemy tutaj wystawę garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej.


Muzeum Gorczańskie Jana Fudali w Rabce-Zdroju
ul. Sądecka 4
34-700 Rabka Zdrój
Tel.: 795 222 925

Siedzibą Muzeum jest drewniana chałupa góralska z 1884 r. nazwana przez właściciela "Domem pod Trzema Madonnami". W sąsiedztwie chałupy znajdują się cztery gorczańskie szałasy, kaplica, zrekonstruowana dzwonnica oraz liczne rzeźby (m.in. Chrystus Frasobliwy ks. Józefa Tischnera).
W muzeum znajdują się prace Jana Fudali (obrazy na szkle), a także eksponaty etnograficzne (sztuka ludowa, rzemiosło, strój, meble, narzędzia rolnicze, pasterskie, gospodarskie, zabawki i akcesoria obrzędowe).


Muzeum Orderu Uśmiechu w Rabce-Zdroju
Rynek - Rabkoland
34-700 Rabka Zdrój
Tel./fax (18) 267 69 57 (w sezonie)
Tel./fax (32) 258 84 67 (cały rok)
E-mail: park@rabkoland.pl
Strona: www.rabkoland.pl

W sali głównej znajduje się podium ze sceną ceremonii odznaczenia. (7 naturalnej wielkości postaci). Na ścianach i w gablotach znajdują się oryginalne wnioski dzieci, listy odznaczonych, pamiątki związane z Kawalerami Orderu Uśmiechu.
Przy Muzeum znajduje się archiwum Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.
Atrakcją ekspozycji muzealnej jest sześć manekinów przekazanych w darze przez pracownię Kuczara Manekiny z Radziszowa przedstawiających obrazek, jak na Kawalera pasowana jest Anna Dymna, obok stoi Mariola Burcan, jeden z ośmiu związanych z Rabką Kawalerów. Na ścianie wiszą portrety wszystkich Kanclerzy Kapituły: Ewy Szelburg-Zarembiny, Cezarego Leżeńskiego, Radosława Ostrowicza oraz Marka Michalaka. Z mapy, jak znajduje sie na głównej ścianie możemy się dowiedzieć, z których krajów pochodzą Kawalerowie, o czym informuje dodatkowo tablica. Ponadto zgromadzono wiele pamiątek związanych z odznaczonymi osobami.


Izba Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera przy GOKu w Łopusznej
ul. Gorczańska 7
34-432 Łopuszna
Tel: (18) 26 539 69
E-mail: tischnerowkagok@wp.pl
Strona: www.tischnerowka.pl

Izba pamięci ks. prof. J. Tischnera przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej -to miejsce uznania, pamięci i hołdu dla największego w dziejach Łopusznej syna tej ziemi. Spotykają się w niej wszystkie drogi jakimi wędrował Ksiądz Prof. J. Tischner. Wybudowano ją z potrzeby serca tych, którzy księdza kochali. Z inicjatywy władz gminy Nowy Targ , rodziny księdza profesora , proboszcza naszej parafii i społeczeństwa Łopusznej powstała drewniana góralska chałupa dobudowana do Gminnego Ośrodka Kultury – Dom Pamięci ks. Józefa Tischnera nazwany
„ Tischnerówką”.
Miejsce powstania muzeum nie jest przypadkowe. W GOK-u często ksiądz bywał. Uczestniczył w spotkaniach z góralami, był kapelanem i honorowym członkiem Związku Podhalan , gościł z okazji różnych imprez i uroczystości m.in. na słynnych „Konkursach Potraw Regionalnych”. Tutaj spotykał się z młodzieżą należącą do zespołu góralskiego a czasami wstępował tylko po to żeby po prostu porozmawiać i zapytać co nowego słychać w kulturze. Izba pamięci ks. Tischnera składa się z dwóch części : sali muzealnej i sali audiowizualnej. Uroczyste otwarcie „Tischnerówki” - sali muzealnej nastąpiło 27 czerwca 2004r. Zwiedzający mogą tutaj zobaczyć zarówno autentyczne przedmioty należące do księdza Profesora jak również bardzo bogaty zbiór fotografii z rodzinnych zbiorów Tischnerów , rękopisy księdza , książki, Jego listy , dokumenty, nagrody. Część audiowizualna „ Tischnerówki” to miejsce gdzie zwiedzający mogą usłyszeć i zobaczyć księdza Prof. w czasie projekcji filmu z Jego udziałem pt: „Byli chłopcy byli..” Dodatkową propozycją są tutaj stanowiska odsłuchowe z programami o Ks. Prof. J. Tischnerze. Zawierają bogatą ofertę unikatowych audycji , wywiadów, wykładów księdza Tischnera.

Ksiądz pisał, że „ Łopuszna ma ludzi z duszą” , że „ chętnie przyswaja sobie ludzi ”. Bardzo kochał Łopuszną i jej mieszkańców. Ksiądz Profesor Józef Tischner nigdy Łopusznej nie opuścił, po śmierci spoczął na tutejszym cmentarzu, a dzięki Tischnerówce - Izbie poświęconej Jego pamięci cały czas jest obecny wśród mieszkańców.


Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
34-720 Chabówka
Tel. (18) 53 53 345/378
Tel. kom.: 663 292 713
E-mail: g.sysiak@pkp-cargo.eu
Strona: www.skansen.hg.pl

Skansen Taboru Kolejowego powstał na terenie dawnej parowozowni w Chabówce. Mieści jedną z najciekawszych i najliczniejszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich. Na kilku torach urządzono ekspozycję wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych, wagonów, pługów, żurawi, i innego taboru specjalnego. Do obsługi czynnych parowozów, prowadzących pociągi retro pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie ich w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska. Na parterze w budynku administracyjnym otwarto wystawę stałą dzięki której wszyscy zwiedzający mają możliwość zapoznania się z historią kolei w rejonie Chabówki.


Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
34 - 484 Zubrzyca Górna
Tel.: (18) 28 527 09
E-mail: biuro@orawa.eu
Strona: www.orawa.eu

W Orawskim Parku Etnograficznym znajduje się 25 ekspozycji obrazujących życie różnych warstw społecznych (szlachta, chłopi: bogaci, średnio zamożni, biedni) na Orawie na przestrzeni od XVIII do XX wieku oraz wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnia, folusz, tartak, kuźnia.