Licealiści z „Żeromskiego” w Krościenku n.D. wrócili z Hamburga z pierwszymi certyfikatami projektowymi POWER | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Licealiści z „Żeromskiego” w Krościenku n.D. wrócili z Hamburga z pierwszymi certyfikatami projektowymi POWER

30 października 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Zakończyła się realizacja pierwszej części projektu realizowanego przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku n.D., realizowanego w ramach unijnych środków POWER, pt. „Wiedza i kompetencje nie mają granic”.

Dziesięcioro uczniów wraz z dwoma opiekunami, wspólnie ze swoimi niemieckimi rówieśnikami ze Stadtteilschule Eidelstedt w Hamburgu oraz ich nauczycielami, zrealizowali tygodniowe działania projektowe zaplanowane na okres 21-25 października 2019 roku.

Tematem przewodnim podejmowanych działań były rzeki, nad którymi leżą miejscowości Dunajec i Łaba. Uczniowie badali właściwości fizyczne i chemiczne obu rzek, porównywali wyniki, realizowali projekty na temat znaczenia rzek dla mieszkańców położonych nad nimi miejscowości. Głównym zadaniem, nad którym pracowała młodzież podczas mobilności była realizacja questu, czyli swoistego przewodnika po Hamburgu, który będzie w przyszłości dostępny dla turystów chcących w nietradycyjny sposób zwiedzić to miasto. Aby go przygotować, musieli najpierw wyznaczyć trasę, następnie przygotować informacje na temat ważnych obiektów na trasie oraz wskazówek, jak do nich dotrzeć. A wszystko w języku angielskim oraz w formie rymowanej. Nie jest łatwo pisać rymowanki w rodzimym języku, a zrobić to w obcym, to już naprawdę sztuka. Uczestnikom projektu udało się tego dokonać i juz niedługo będziemy mogli korzystać z przygotowanego przez nich questu.

Organizatorzy wyrażają nadzieję, że druga grupa uczestników, która wyruszy do Hamburga w kwietniu, będzie mogła na żywo przetestować pracę swoich kolegów i koleżanek. Ponadto uczniowie wypracowali własne logo projektu i wyprodukowali pamiątkowe koszulki.

Oczywiście każda realizacja projektu, to nie tylko praca, ale również przyjemności. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia kilku hamburskich atrakcji; przede wszystkim słynną Elbphilharmonie, dzielnicę spichlerzy Speicherstadt, Muzeum Miniatur oraz ogromne Zoo wraz z oceanarium. Ponadto wspólnie spędzili czas na pieczeniu pizzy, śpiewaniu, jeździe na łyżwach, czy po prostu spacerowaniu po mieście, które jest niezwykle urokliwe o tej porze roku.

Taki wyjazd, to również świetna szkoła życia. Poruszanie się komunikacją miejską, a zwłaszcza metrem opanowali do perfekcji, nie straszne były im zakupy, czy zamawianie obiadu w restauracji. Jednak najcenniejsze, co przywieźli z Hamburga, to przyjaźnie, które nawiązały się między uczniami obu szkół. Były łzy na pożegnanie i obietnice ponownego spotkania. Jeszcze raz przekonali się, że więcej ich łączy niż dzieli. Znajomość języka obcego otwiera przed każdym wielkie możliwości, jakie daje życie w zjednoczonej Europie. W niemieckiej szkole poznali rówieśników pochodzących z wielu krajów, reprezentujących inne kultury i religię. Podczas wspólnych spotkań stanowili zgraną grupę młodych ludzi, których łączą te same pasje, zainteresowania i cele życiowe. Wspólnie poszerzali swoją wiedzę i nabywali nowe kompetencje, bo przecież zgodnie z tytułem projektu - ani wiedza, ani kompetencje nie mają granic.

Tekst i fot.: Liceum Ogólnokształcące w Krościenku nad Dunajcem