„Goszczyński” pamięta | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Goszczyński” pamięta

4 listopada 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Co roku w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego wspomina wszystkich Profesorów i Uczniów poległych w walkach za Ojczyznę. W tym roku, ze względu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, dzień ten obchodzony był wyjątkowo uroczyście.

Przed południem odbyło się otwarcie wystawy pamiątek związanych z II wojną światową. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Nauczycieli, Uczniów i Sympatyków Szkoły, wśród bogatych zbiorów znalazły się m.in. Order Virtuti Militari, szabla oficerska, ale też zestaw interesujących, a rzadko prezentowanych materiałów z archiwum Liceum.

W trakcie otwarcia wystawy miała miejsce również premiera wzruszającego filmu pt. „…i wciąż pamiętam. – II wojna światowa we wspomnieniach Uczniów i Absolwentów Szkoły” w reżyserii ucznia klasy trzeciej Dawida Gondka. Projekcję uświetniła obecność Wandy Szado-Kudasik, Józefa Borowicza i Andrzeja Pajerskiego. Wywiady z nimi oraz z Zofią Chowaniec stały się podstawą do filmu. Rozmowy przeprowadziły uczennice klasy drugiej Karolina Halczak i Anna Sinkiewicz.

Punktualnie w południe rozpoczął się tradycyjny Apel Poległych. Po oddaniu czci bohaterskim Uczniom i Profesorom rozpoczęła się część artystyczna – w krótkiej sekwencji scen szkolni aktorzy przybliżyli wspomnienia Uczniów i Absolwentów Szkoły oraz mieszkańców Nowego Targu i Podhala – świadków tragicznych wojennych dni.

Jak co roku, Apel zakończył się koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Zaproszenie do wspólnego śpiewu przyjęli ochoczo wszyscy zaproszeni Goście, wśród których byli: Poseł na Sejm RP Anna Paluch, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, Burmistrz Miasta Nowego Targu Grzegorz Watycha, Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Dorota Słońska-Halczak, Przewodniczący Rady Rodziców Wojciech Nowak oraz Bliscy poległych Profesorów, Uczniów i Absolwentów.

Za przygotowanie 80. rocznicy II wojny światowej odpowiadali nauczyciele historii – mgr Aneta Borkowska, Zofia Łukasz, Katarzyna Sikora i Jacek Waksmundzki. Śpiew uczniów klas pierwszych przygotowała mgr Dorota Żmuda.

Tradycyjnie 2 listopada (w sobotę), o godz. 8:00 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu została odprawiona Msza Święta w intencji zmarłych Profesorów i Wychowawców Liceum.

 

Tekst: I Liceum Ogólnokształcące im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu          
Zdjęcia: Szymon Morawski, kl. 1Ag