Targi Cieśli w Chochołowie | Wiadomości

Strona główna

Targi Cieśli w Chochołowie

5 września 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniach 1-3 września w pobliżu Chochołowskiego Zacisza odbyły się po raz pierwszy w historii Podhala Ogólnopolskie „Targi Cieśli”, które ściągnęły do Chochołowa przedstawicieli firm związanych z budową domów i ich wykończeniem.

Targi rozpoczęły się w piątek 1 września tuż po uroczystej mszy świętej odprawionej w miejscowym kościele p.w. św. Jacka. W uroczystym rozpoczęciu udział wzięli m.in. starosta nowotarski Krzysztof Faber, który objął honorowy patronat nad tą imprezą, poseł na Sejm RP Edward Siarka, przedstawiciele Urzędu Gminy Czarny Dunajec – wójt Józef Babicz, sekretarz Michał Jarończyk, skarbnik Stanisława Pilch oraz organizator targów – Józef Zborowski, właściciel firmy „Blach – Bud”.

W pierwszym dniu targów odbyły się pokazy ciesielskie oraz rozpoczęła się budowa domu z bali. Na stoiskach można było zapoznać się z asortymentem firm branżowych, które prezentowały sprzęty i technologie.

Drugiego dnia do rywalizacji w indywidualnych zawodach stanęli cieśle, odbyły się zmagania w msorzeniu, a także rywalizacja zespołowa w budowaniu szczytu. Poczynania zawodników - specjalistów w swoim fachu oceniała komisja, przyznając punkty. Ostatnia konkurencja przyniosła wiele emocji, ponieważ mogli w niej wystartować nie tylko uczestnicy przednich konkurencji ale również widzowie odwiedzający Targi Cieśli 2017. Była to rywalizacja w biegu wraz z wbijaniem siekierką 10 gwoździ. Najwięcej oklasków zebrały dwie kobiety, które zgłosiły się do zawodów. Oprócz tego odbyły się pokazy piaskowania oraz piankowania. Sponsorzy oraz partnerzy przygotowali sporo atrakcji zarówno dla dzieci i młodzieży, nie zapominając o dorosłych. Na odwiedzających czekało także pełno gadżetów oraz nagród w konkursach.

Ostatnim akordem chochołowskich targów był niedzielny Piknik Ciesielski oraz „Rózcka” i uhonorowanie zwycięzców w poszczególnych kategoriach rywalizacji. Wręczone zostały także nagrody dla najlepszych produktów targów. W niedzielę, na zakończenie targów, przyszła pora na podziękowania. Starosta Krzysztof Faber dziękował Józefowi Zborowskiemu, głównemu organizatorowi, za to, że podjął się trudnego wyzwania, podziękowania skierował również do sponsorów i wystawców. - Myślę, że drugie targi odbędą się za rok w Chochołowie, ale z lepszą pogodą - dodał starosta.

Podjęcia trudu organizacji - Józefowi Zborowskiemu i Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu - gratulował też wiceminister finansów Wiesław Janczyk, który sprawował na targami honorowy patronat. - W tym regionie, gdzie ta branża tak silnie się rozwija, brakowało takiego wydarzenia - podkreślał minister.

- Myślę, że oprócz pogody, to wszystko się udało – dodał na koniec Józef Zborowski, dziękując cieślom, wystawcom, gościom i wszystkim, którzy włączyli się w organizację targów.

Targi Cieśli Chochołów 2017 to przede wszystkim prezentacja firm lokalnych, ale nie brakowało także firm z poza regionu, które eksponowały swoje produkty i usługi. Na stoiskach można było zobaczyć pokazy rzeźbiarstwa, snycerstwa oraz kowalstwa artystycznego. Celem targów była wymiana doświadczeń oraz promocja zawodu, z którego górale słyną w całej Polsce a przy okazji zaprezentowanie nowych technologii i nowinek.

Organizatorem targów była firma Blach-Bud oraz Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Patronat honorowy objęli Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk oraz Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber.

Sponsorami Targów byli: Orlen Oil, Tauron, Blachotrapez, Bank Gospodarstwa Krajowego, Wolski, Bank Spółdzielczy w Czarnym Dunajcu.

Partnerami Targów byli: Kryniczanka, Chochołowskie Zacisze, Gamatex, Lavard, Drzewkarcz.

Wideorelacja z Targów dostępna jest na stronie: www.krakow.tvp.pl.


Zdjęcia: Piotr Duraj, Jakub Kurek.