Spotkanie z etnografią w II LO w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie z etnografią w II LO w Nowym Targu

22 marca 2021

19 marca 2021 roku miało miejsce pierwsze spotkanie z cyklu „Bliżej literatury” zorganizowane w  II LO w Nowym Targu w ramach projektu Booktrailer  Film Festival.  Ze względu na  sytuację pandemiczną  odbyło się ono online. Gościem licealistów była  mocno związana z naszym regionem dr Katarzyna Ceklarz. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas humanistycznych, a rolę moderatorów pełnili uczniowie klasy  II i.

Dr Katarzyna Ceklarz jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kulturowej. Jest także socjologiem i wykładowcą Podhalańskiej Państwowej Uczelni  Zawodowej w Nowym Targu. Naukowo zajmuje się etnografią i historią, regionalizmem, kulturą i tradycją Podtatrza, magią i przedchrześcijańskimi wierzeniami, a także  historią muzealnictwa regionalnego.

Prowadzący spotkanie licealiści przedstawili dr Ceklarz, a następnie zgodnie z ideą festiwalu  skupili się na jej  publikacjach.  Anonsowane przez gospodarzy teksty omawiane były szerzej przez autorkę. Dr Ceklarz z pasją badacza  opowiadała kolejno o takich publikacjach  jak:   „Babcyne korole. Z etnografii południowej Polski”, „Czary góralskie. Magia Podtatrza i Beskidów Zachodnich” (napisanych wspólnie z U. Janicką – Krzywdą), „Karpaty  pełne czarów” ( opracowane wspólnie z R.  Kowalskim), „Kultura ludowa Górali Żywieckich” (praca zbiorowa pod redakcją K. Ceklarz i B. Rosiek), periodyk „Zeszyty Rabczańskie”  (projekt Stowarzyszenia Kulturowego Gościniec), słownik etnografów „Etnografowie i ludoznawcy polscy” (V i VI tom pod redakcją K. Ceklarz i J. Święcha), „Sebastian Flizak (1881-1972). Ludoznawca i etnograf na tle swojej epoki”,  „Złote lata Rabki-Zdroju” (K. Ceklarz, J. Ceklarz, J. Gaweł, P. Kuczaj, H. Urbanowski) i wreszcie ostatniej adresowanej do najmłodszego czytelnika czyli   „Księga babiogórskich opowieści”.

Dla młodych ludzi było to niezwykle cenne doświadczenie. Nie tylko na nowo spojrzeli  na swoją małą  ojczyznę, odkryli, że najbliższa okolica może stać się przedmiotem zainteresowania, ale zobaczyli również,  jakie efekty może przynieść połączenie ciężkiej pracy i pasji.

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu