"Zagrojcie dudzicki ..." | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

"Zagrojcie dudzicki ..."

28 listopada 2023
Zdjęcie 1
Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu w roku 2023 realizuje projekt pt.: "Zagrojcie dudzicki ...". W ramach projektu odbyły się zajęcia z budowy dud podhalańskich prowadzone przez Andrzeja Budz - budowniczy instrumentów pasterskich, muzykant góralski, lutnik, przewodnik tatrzański. Członek zespołu góralskiego Zawaternik z Gronia. Instruktor tańca, śpiewu i muzyki góralskiej w zespołach w Nowym Targu, Dębnie Podhalańskim, Maniowach, Kluszkowcach. Laureat wielu festiwali i konkursów muzyki ludowej w kategorii instrumentów pasterskich: w roku 2017 Laureat Złotej Baszty na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, 2016 zwycięzca Konkursu Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia w Nowym Targu, 2018 pierwsze miejsce podczas 46. Festiwalu Górali Polskich w Żywcu, 2018 pierwsze miejsce na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej. Laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Ludowej „Jawor – u źródeł kultury”- skansen etnograficzny w Tokarni 2022.
Wkrótce odbędzie się wystawa podsumowująca projekt, na którą już serdecznie zapraszam. Jednym z owoców projektu jest film na temat budowy dud podhalańskich prezentujący również podstawy nauki gry na tym instrumencie.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszam gorąco do oglądnięcia tego wyjątkowego filmu - Tadeusz Watycha Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury z Nowym Targu.

https://www.youtube.com/watch?v=F9lxRXjPljs