Wszyscy dla Dziedzictwa Staropolska Biesiada Rodzinna | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wszyscy dla Dziedzictwa Staropolska Biesiada Rodzinna

14 czerwca 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Wszyscy dla Dziedzictwa

Staropolska Biesiada Rodzinna

11 czerwiec 2023 r.

Rozpoczęcie VII etapu prac

 

 

W ubiegłą niedzielę z okazji odpustu świętowaliśmy kolejną uroczystość święta patrona św. Antoniego  podczas której tradycyjnie zostały poświęcone lilie i chlebki.

 

Po uroczystej Mszy Świętej na dziedzińcu sieniawiańskiego dworu mogliśmy wspólnie brać udział w tworzeniu żywej historii.

 

 

Już od wczesnych godzin południowych pracownicy Muzeum AK

im.gen.Emila Fieldorfa Nila w Krakowie prowadzili zajęcia dla dzieci grę edukacyjną W okupowanym Krakowie-życie codzienne w okupowanym Krakowie.

 

W godzinach popołudniowych rozpoczęto biesiadowanie staropolskie.

Po powitaniu przybyłych gości przez gospodarzy i Panią Dyrektor Anna Piaskowy,która przybliżyła wspólną historię dworów Raby i Sieniawy zaproszono do wspólnego biesiadowania. Swoją obecnością zaszczycił również Pan Wójt Andrzej Dziwisz,który również powitał artystów i gości biasiadowania.

 

Rozpoczeto staropolskim obyczajem wzniosłymi Psalmami w wykonaniu Chóru Wniebogłosy pod kierownictwem Pana Piotra Kowalcze…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

W pierwszej części staropolskiej zaprezentowano

 

STAROPOLSKA-TANIEC i TEATR

POKAZ TAŃCÓW STAROPOLSKICH

Kings Town Dancer Alicja Szybowicz i Jan Fecko

 

Kings Town Dancer- łącząc taniec i teatr przybliżli widzom tańce minionych epok. Promując polską i słowacką kulturę, nie tracąc zainteresowania tanecznymi tradycjami innych narodów. Wcielając się w barwne postacie zapraszając widzów do swojego tanecznego świata pełnego treści i harmonii. Repertuar zespołu obejmował: tańce charakterystyczne (tradycyjne) różnych krajów, tańce epokowe (renesansowe, barokowe, XIX wieczne, tańce lat 20-tych XX wieku),polskie tańce narodowe oraz tańce staropolskie

Duet taneczny Kings Town Dancers zaprezentował suitę polskich tańców narodowych i regionalnych, które ze względu na swój niepowtarzalny urok stały się inspiracją dla wielu twórców. Zaprezentowany koncert taneczny opowiedział historię miłosną, która mogła wydarzyć się w jednym ze szlacheckich dworków. Młoda szlachcianka otrzymuje list na temat rychłego powrotu ukochanego z dalekiej podróży. Kawaler przybywszy z głową pełną opowieści na temat swoich wojaży i niespodziewanym prezentem dla wybranki swojego serca. Miłosna historia została wytańczona między innymi w rytm Poloneza brillante Henryka Wieniawskiego czy Białego Mazura kompozycji Wojciecha Osmańskiego. Polskie tańce, powszechnie uważane za nasz narodowy skarb, mają bogatą i długą historię, dlatego pozwalają poznać dawne zwyczaje, ubiory, styl życia. Są istotnym elementem tradycji, którą chcemy przekazać kolejnym pokoleniom.

Po pokazie goście zostali zaproszeni do wspólnego przejścia się korowodem eleganckiego Poloneza oraz poznać angielskiego kontredansa - tańca bardzo modnego i wiodącego prym na salonach między innymi w XVIII wieku.

 

 

STAROPOLSKA MUZYKA

Koncert muzyki dawnej w wykonaniu Zespołu  Ensemble Myrtus i przyjaciele

Podczas koncertu towarzyszącego Biesiadzie Staropolskiej zabrzmiały utwory różnych kompozytorów XVII i XVIII wieku na historycznym instrumentarium – flety proste, skrzypce barokowe, szpinet, a także dudy. Wykonawcy zaprezentowali głównie muzykę taneczną, która tańczona była na dworach całej nowożytnej Europy.  Na koniec zapraszono dzieci, młodzież i dorosłych - do nauki prostych kroków tanecznych branle de Lavandières

 

ARTYŚCI

Julia Kučerová – młoda, utalentowana flecistka studiująca w Akademii Muzycznej w Krakowie. Interesująca się głównie interpretacją muzyki dawnej okresu renesansu i baroku, ale także muzyki współczesnej. Jest członkiem-założycielem kwartetu fletowego Quattro Formaggi z siedzibą w Brnie, w Czechach, a obecnie jest także członkiem Cracow Recorder Consort w Polsce. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem Waltera van Hauwe, Carin van Heerden, Ashley Solomon, Kerstin de Witt, Coriny Marti, Bolette Roed.

Ukończyła Konserwatorium w Brnie oraz w Amsterdamie, w klasie fletu Jorge Isaac’a, gdzie realizuje stypendium Erasmus.

Anna Mar Vidal Farion – studentka klasy skrzypiec barokowych Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, także Konserwatorium w Hadze, gdzie doskonaliła umiejętności pod okiem Waltera Reitera i Ryo Terakado. Oprócz muzyki interesuje się sztuką i grafiką.

Elżbieta Ziarnik – studentka klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Katowicach, także Mozarteum w Salzburgu, studentka klasy klawesynu w Akademii K. Pendereckiego w Krakowie. Laureatka wielu konkursów, czynnie udzielająca się jako solistka i kameralistka.

Agata Sanchez – Martos - Wiolonczelistka Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, gambistka, solistka i kameralistka. Występowała z kwartetem smyczkowym Amar Corde, z którym nagrała 7 płyt CD, odbyła szereg koncertów w kraju, za granicą, następnie kwartetem ARCHI, a od 2021 działa w zespole instrumentów dawnych Collegium Clara Tumba .Za działalność kameralną otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, brązowy order Gloria Artis.

Tiago Matos pochodzi z Lizbony, od początku swojej kariery muzycznej, jako wszechstronny perkusista intensywnie udzielał się na scenach Portugalii i Hszpanii, biorąc udział w projektach: Urze de Lume, Oai D'ir, Água Travessa i Cataventos, Fungaguinhos, czy projekt Sarama, łączący współczesną i dawną muzykę ludową.  W 2021 dołączył do barokowo-renesansowego projektu Collegium Clara Tumba, z którym w styczniu 2023 wydał album.

Rodrigo Barata – wszechstronny flecista pochodzący z Portugalii. Interes

 

 

Część regionalna

Wystąpiły zespoły, które w swoim programie artystycznym zaprezentowały folklor ze swoich regionów-pieśni, tańce, muzykę z Podhala,Spisza i Orawy.

Mali Śwarni z Nowego Targu pod kierownictwem Pani Bernadety Schulc ,Mażoretki ARVA, Mażoretki ALENA z Raby Wyżnej z Podwilka i Naprawy pod kierownictwem Anny Zborek,Zespół Regionalnego

Zespół Regionalny z Sieniawy pod kierownictwem barbary Dydziak .Na szczeólne wyróżnienie zasługuje koncetert Młodzieżowej

 

Poezja i twórcy ludowi

1.Maria Langer      

lokalna poetka pisząca wiersze i poezje z życia wzięte          wydała 2 książki

2.Władysława Anna Jamróz-

poetka, pisarka, dziennikarka, polonistka – wydała kilkanaście książek dla dzieci i dorosłych o tematyce religijnej, regionalnej oraz związane z tradycją naszego Narodu-poezja i proza. Organizatorka Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego i Literackiego im.Księdza Kanonika Józefa Jamroza Kapłana Męczennika.

„O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka”

Podczas tego rocznej Biesiady włączyliśmy się w uczestnictwo w XXI  edycję tegorocznego konkursu-dzieci, młodzieży i dorośli mogli przekazywać swoje prace literackie (wiersze, opowiadania lub wspomnienia) oraz prace plastyczne. Ponieważ Pani Władyława Anna Jamróz była obecna na naszej Biesiadzie, toteż pod jej kierunkiem były zorganizowane warsztaty poetycko-plastyczne, podczas których na miejscu można było stworzyć prace zarówno literackie jak i plastyczne, które zostały przeznaczone na konkurs.

Finał konkursu odbędzie się w Pazdzierniku w Mszanie Dolnej na który laureaci zostaną zaproszeni.

3.Irena Stopa                      U Gaździny-twórca ludowy pochodząca z Jordanowa - członek Eko-muzeum

Produkcja masła, serów, bryndza           -prasa do ściskania sera.

4.Halina Opalińska            twórca ludowy malowanie na szkle wykonawca lamp i witraży

Pochodząca y Bystrej Podhalańskiej

.

STAROPOLSKA

 

 

 

1.Małopolska Grupa Filmowa       diorama,prezentacja umundorowania

2.Lidia Marek-Jurkowska, ur. 1965 r. – pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, kustosz, opiekun zbiorów bibliotecznych i działu artystycznego. Od kilku lat prowadzi warsztaty i lekcje muzealne z dziedziny kaligrafii i iluminatorstwa w ramach działalności edukacyjnej Muzeum.

Od 2013 roku uczy się i doskonali swoje umiejętności kaligraficzne w ramach kursów i szkoleń w Krakowskiej Szkole Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych, w Szkole Kaligrafii Littera Nova w Krakowie, Laboratorium Sztuk Różnych w Krakowie i innych.

 

3.Ewa Talaga          szydełkowania,wykonanie bransoletek,możliwość nabycia rękodzieła ludowego-artysta lokalny

4.Monika Słowakiewicz   rękodzieło ludowe-twórca lokalny

5.Anna Zborek                    instruktor tańca mażoretkowego z Podwilka,prowadząca grupy Mażoretki ARVA z Podwilka oraz Mażoretki Alena z Raby Wyżnej,poprowadziła warsztaty taneczne-układy taneczne,marszowy oraz poprowadziła konkursy dla dzieci kręcenie pałeczki oraz tańce z pałeczkami i wstążki.

6.Bernadeta Schulc          Mali Śwarni z Nowego Targu pod kierownictwem Pani Bernadety Schulc

7.Barbara Dydziak             zespół regionalny Sieniawianie

 

 

 

Dużym zainteresowaniem były przybyłe dawne pojazdy konne-wozy, półkoski na których przewożono dużo dzieci  oraz miejscowy kucyk  z wozem dla dzieci

z którego miały dzieci największą radość.

 

 

ZADANIE PUBLICZNE JEST WSPÓŁFINANSOWANE ZE ŚRODKÓW OTRZYMANYCH

Z GMINY RABA WYŻNA

 

Organizatorzy

Stowarzyszenie Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie

F.H.U Wiktoria

 

Partnerzy

Gminny Ośrodek Kultury

 

Patronat

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu

Urząd Gminy Raba Wyżna

Muzeum AK w Krakowie

F.H.U Wiktoria

Zabytkowy zespół parkowo-dworski w Sieniawie