Relacja z Jarmarku w Muzeum 2023 | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Relacja z Jarmarku w Muzeum 2023

26 lipca 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Kolorowo i słonecznie było na naszym dorocznym święcie odpustowym św. Marii Magdaleny. Łaskawa aura zapewniła wspaniałe warunki do obcowania ze sztuką i rękodziełem podczas kolejnego kiermaszu regionalnego, które organizowane są przez Muzeum im. Władysława Orkana od lat 60. XX wieku przy zabytkowym drewnianym rabczańskim kościółku. Podczas tegorocznego jarmarku gościliśmy 40 wystawców i twórców ludowych reprezentujących różne rzemiosła i rękodzieła tradycyjne (m. in. zabawkarstwo, rzeźba ludowa, malarstwo, plecionkarstwo, itp.) Wśród nich po pierwszy swoje prace zaprezentowała Agnieszka Górkiewicz – słynna malarka ludowa z Bukowiny Tatrzańskiej ze swoimi obrazami na szkle oraz Małgorzata Ewa Czernik artystka profesjonalna, malarka, poetka, która zaprezentowała ręcznie malowane tkaniny i poprowadziła warsztaty dla dzieci pt. „Lalki malowane”. Oprócz lokalnych twórców gościliśmy również zabawkarzy ze Stryszawy: Piotra Mentla, Barbarę Piaseczny i Danutę Sałaciak oraz rzeźbiarzy Eugeniusza Wieliczko, Wiesława Dybla i Andrzeja Bryjaka, a także wikliniarza Marka Czecha z Lubnia.

Ziołowe lemoniady i alembiki serwowała Fundacja Macerat i Sklep zielarsko-medyczny „Górskie Zmysły” z Mszany Dolnej.

Gościliśmy również markę lokalną Zagórzańskie Dziedziny koordynowaną przez Gminę Mszana Dolna. Obok oferty promocyjnej marki Zagórzanie zaprezentowali miody z dwóch zagórzańskich pasiek – z Koniny i Łostówki, rękodzieło, sery i wypieki oraz słynne lody tradycyjne z Mszany Górnej, z lodami o smaku oscypka z żurawiną. Literaturę skierowaną do dzieci zaprezentowała pisarka Władysławy Anny Jamróz. Rękodzieło na najwyższym poziomie zaprezentowały członkinie Stowarzyszenia Zagórzańscy Pasjonaci.

Dla najmłodszych zorganizowano warsztaty plastyczne, zielarskie, zabawkarskie oraz origami.

Wszystkim wystawcom i uczestnikom serdecznie dziękujemy i zapraszamy już dziś na kolejną edycję w przyszłym roku jak zawsze 22. lipca.

Relacja fotograficzna autorstwa naszej muzealniczki Aleksandry Traczyk