Przysięga wojskowa 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Przysięga wojskowa 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej

3 października 2022
W sobotę, 1 października wojsko po 83 latach oficjalnie wróciło do Limanowej. Na Rynku 123 terytorialsów po szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej stając się tym samym żołnierzami 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga, która miała miejsce w sobotę była zwieńczeniem projektu "Wakacje z WOT". To szkolenie skierowane głównie do młodych ludzi – uczniów i studentów, ale nie tylko. Wśród kandydatów nie zabrakło m.in nauczycieli, którzy przekazują wiedzę, a teraz – nie w szkolnych ławkach, a na poligonie stali się uczniami.

Za szkolenie odpowiadał 114 batalion lekkiej piechoty z Limanowej, który jest jednym z pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyposażenie indywidualne każdego żołnierza podczas ćwiczeń waży około 30 kilogramów. Rodzina i wojsko, to dwie coraz częściej przeplatające się strefy - obserwujemy to w naszej Brygadzie. Wrześniowe szkolenie było kolejnym, na które wspólnie wybrało się małżeństwo, matka z córką czy rodzeństwo.
W uroczystej przysiędze wojskowej w Limanowej udział wzięli m.in. gen. broni Wiesław Kukuła - Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, Marcin Ociepa – Wiceminister Obrony Narodowej, Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy. 

W swoim przemówieniu Minister Marcin Ociepa zwrócił się do żołnierzy:
- dziedzice żołnierskich wartości, tradycji Armii Krajowej, dbający o bezpieczeństwo Polski spójrzcie nam w oczy, którzy wierzą, że mogą na Was liczyć, wstępujących w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej! Udowodniliście swoją wartość w trakcie walki z klęskami żywiołowymi na małopolskiej ziemi, w pandemii Covid-19, pomagając uchodźcom i strzegąc granicy, wszędzie gdzie jesteście, dziękujemy i gratulujemy odwagi i patriotyzmu. Stawiamy Was za wzór kolejnym pokoleniom Polaków! 

Oprócz przysięgi w ramach obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej miał miejsce piknik wojskowy w trakcie którego można było zobaczyć sprzęt wojskowy z całego Garnizonu Kraków, spróbować wojskowej grochówki, a dla najmłodszych powstał wojskowy tor przeszkód i masa atrakcji dzięki organizacji i wsparciu władz Limanowej - Burmistrza i Starosty, Instytutu Pamięci Narodowej oddz. Kraków, Zakładom Mechanicznym Tarnów.
Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przysięga w centrum miasta to również element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady.

­11 Małopolska Brygada OT w roku 2022 posiada już 4 bataliony lekkiej piechoty. Budynek po byłej szkole w Limanowej jest w chwili obecnej wykorzystywany na potrzeby 114blp i do czasu wybudowania docelowego kompleksu koszarowego będzie służył małopolskim terytorialsom.
Kolejne szkolenie podstawowe odbędzie się 18 listopada. Aby dołączyć do szeregów Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony:
https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/ 
lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).