Przysięga wojskowa 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Limanowej
Przysięga, która miała miejsce w sobotę była zwieńczeniem projektu "Wakacje z WOT". To szkolenie skierowane głównie do młodych ludzi – uczniów i studentów, ale nie tylko. Wśród kandydatów nie zabrakło m.in nauczycieli, którzy przekazują wiedzę, a teraz – nie w szkolnych ławkach, a na poligonie stali się uczniami.
Za szkolenie odpowiadał 114 batalion lekkiej piechoty z Limanowej, który jest jednym z pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wyposażenie indywidualne każdego żołnierza podczas ćwiczeń waży około 30 kilogramów. Rodzina i wojsko, to dwie coraz częściej przeplatające się strefy - obserwujemy to w naszej Brygadzie. Wrześniowe szkolenie było kolejnym, na które wspólnie wybrało się małżeństwo, matka z córką czy rodzeństwo.
W uroczystej przysiędze wojskowej w Limanowej udział wzięli m.in. gen. broni Wiesław Kukuła - Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, Marcin Ociepa – Wiceminister Obrony Narodowej, Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski, przedstawiciele władz samorządowych, jednostek wojskowych i służb mundurowych oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy.
W swoim przemówieniu Minister Marcin Ociepa zwrócił się do żołnierzy:
- dziedzice żołnierskich wartości, tradycji Armii Krajowej, dbający o bezpieczeństwo Polski spójrzcie nam w oczy, którzy wierzą, że mogą na Was liczyć, wstępujących w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej! Udowodniliście swoją wartość w trakcie walki z klęskami żywiołowymi na małopolskiej ziemi, w pandemii Covid-19, pomagając uchodźcom i strzegąc granicy, wszędzie gdzie jesteście, dziękujemy i gratulujemy odwagi i patriotyzmu. Stawiamy Was za wzór kolejnym pokoleniom Polaków!
Oprócz przysięgi w ramach obchodów Święta Wojsk Obrony Terytorialnej miał miejsce piknik wojskowy w trakcie którego można było zobaczyć sprzęt wojskowy z całego Garnizonu Kraków, spróbować wojskowej grochówki, a dla najmłodszych powstał wojskowy tor przeszkód i masa atrakcji dzięki organizacji i wsparciu władz Limanowej - Burmistrza i Starosty, Instytutu Pamięci Narodowej oddz. Kraków, Zakładom Mechanicznym Tarnów.
Wojska Obrony Terytorialnej z założenia działają w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. Z tego powodu bardzo ważne są szkolenia żołnierzy poza terenami wojskowymi, m.in. w miastach i mniejszych okolicznych miejscowościach tam, gdzie mieszkają żołnierze. Terytorialsi mają być blisko ludzi, szkolić się i doskonalić dla bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Przysięga w centrum miasta to również element wyjścia do społeczeństwa i przeżywania wspólnie z nim najważniejszych chwil z życia brygady.
11 Małopolska Brygada OT w roku 2022 posiada już 4 bataliony lekkiej piechoty. Budynek po byłej szkole w Limanowej jest w chwili obecnej wykorzystywany na potrzeby 114blp i do czasu wybudowania docelowego kompleksu koszarowego będzie służył małopolskim terytorialsom.
Kolejne szkolenie podstawowe odbędzie się 18 listopada. Aby dołączyć do szeregów Małopolskiej Brygady, wystarczy skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem strony:
https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/
lub odwiedzić najbliższe Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR).