„Oszczędzam wodę, by chronić klimat i przyrodę” | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Oszczędzam wodę, by chronić klimat i przyrodę”

9 września 2022
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W ramach realizacji projektu Life EKOMAŁOPOLSKA dla klimatu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu rozpoczyna kolejną kampanię informacyjno-edukacyjną pod hasłem: „Oszczędzam wodę, by chronić klimat i przyrodę”.

Woda jest najważniejszym zasobem na świecie. Pokrywa 70,9 % powierzchni naszej planety. 97% wody na Ziemi stanowi woda słona lub w inny sposób niezdatna do picia. 2% wody uwięzione jest w lodowcach, a tylko niespełna 1% wody zaspokaja potrzeby ludzkości – społeczne, rolnicze, produkcyjne. 85% ludności świata żyje na obszarach o najmniejszej ilości wody. Do 2025 roku połowa ludności świata będzie miała trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości czystej wody do gotowania, picia i innych zastosowań.

 

Średnio w Polsce każdy z nas zużywa 150 litrów dziennie. Polska jest jednym z krajów europejskich o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca. Wielkość odnawialnych zasobów wody słodkiej przypadająca na jednego mieszkańca Polski wynosi niecałe 1600 m3 (Raport-GUS 2021). W raporcie dodano także, że w Polsce głównym źródłem zaopatrzenia gospodarki narodowej są wody powierzchniowe i to właśnie o te zasoby warto w należyty sposób dbać.

Sposoby na oszczędzanie wody w gospodarstwie domowym:

- zakręcaj kran podczas mycia zębów lub golenia (przy odkręconym kranie marnujemy 15 litrów wody!),

- zamień wannę na prysznic (zakręcaj wodę podczas namydlania ciała, skróć czas kąpieli),

                 - zainstaluj perlator (zmniejszenie przepływu obniży zużycie wody),

- eliminuj przecieki (kapiący kran powoduje ubytki wody na poziomie 5 tys. litrów rocznie!),

                 - zmniejsz ilość wody spłukiwanej w toalecie (nie traktuj toalety jak kosza na śmieci),

- oszczędzaj wodę przy zmywaniu naczyń (włącz zmywarkę, gdy jest naładowana do pełna; nastawiaj program oszczędnościowy),

- jeśli nie masz zmywarki, to napełniaj zlew wodą zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą,

                - włączaj pralkę z pełnym wkładem (korzystaj z programów Eco),

                - zbieraj deszczówkę do podlewania warzywnika, ogrodu lub trawnika,

                 - nie przycinaj zbyt krótko trawy (rosnąca trawa zachowuje więcej wody),

- nie korzystaj z węża do mycia kostki brukowej w ogrodzie (użyj miotły i pozwól, aby deszcz zmył resztę zabrudzeń),

- gdy tylko możesz zawsze przetwarzaj wodę (szara woda z płukania np. warzyw i owoców idealnie nadaje się do podlewania ogródka),

                - oszczędzaj wodę na co dzień !

Zachęcamy mieszkańców Powiatu Nowotarskiego do włączenia się w akcję: „Oszczędzam wodę, by chronić klimat i przyrodę”. W ramach kampanii przewidziane są spotkania:

- dla dzieci ze szkół podstawowych, zaplanowano spektakl Teatru Chrząszcz w Trzcinie: "Plum i Bulb, czyli problemy z wodą" z którego najmłodsi dowiedzą się podstawowych informacji o wodzie, podwodnych stworzeniach i o problemach oceanów. Spektakl przedstawi zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia wody, jak ważna jest woda w naszym życiu i jak każdy z nas może o nią dbać. Przedstawienie ma wydźwięk ekologiczny i porusza problemy zanieczyszczenia środowiska.

- dla młodzieży przygotowano możliwość zwiedzenia wnętrz elektrowni wodnej w Niedzicy i pokazania w jaki sposób wody powierzchniowe mogą stanowić odnawialne źródło energii przy produkcji energii elektrycznej lub stanowić magazyn energii (elektrownia szczytowo-pompowa).

- w ramach kampanii zaproszono również dr hab. Wiktora Kotowskiego, prof. Uniwersytetu Warszawskiego z Zakładu Ekologii i Ochrony Środowiska, którego pasją są mokradła, a w szczególności bagna i rzeki. Pan Profesor w auli Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu wygłosi wykład na temat retencji wody na terenach torfowisk Kotliny Orawsko-Nowotarskiej i roli jaką pełnią w ochronie klimatu.

Zapraszamy do śledzenia FB Starostwa: https://www.facebook.com/powiatnowotarski

Kontakt do doradcy ds. klimatu i środowiska: ekodoradca@nowotarski.pl