„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu

20 września 2021

„Motylki z okładki i smoki bez wąsów” – kolorowe spotkanie. Barbara Gawryluk gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu.

Ilustracja to wstęp do opowieści, początek baśni, magiczna chwila.  Literatura dziecięca nie istnieje bez ilustratorów. To oni tworzą postacie, które stają się dla pokoleń kultowe, to oni często odpowiadają za nasze wyobrażenia związane z lekturą. Są jak przewodnicy, którzy pokazują to czego my się domyślamy. Szkoła Polskiej Ilustracji, artyści, którzy tworzyli w latach 60, 70 i 80. Co dzisiaj o nich wiemy, czy pamiętamy o Plastusiu, Misiu Uszatku czy Ferdynandzie Wspaniałym? Bajki z dzieciństwa  naszych dziadków i rodziców są często dla młodszych pokoleń tajemnicą i historią.  A jednak kiedy tak się zdarzy, że taka książka wpadnie nam w ręce, to przeglądając ilustracje wpadamy w zachwyt. Dlaczego? Bo są one magiczne, bardzo nowoczesne i pomimo upływu czasu wzbudzają emocje. Kim byli autorzy tych ilustracji, jak radzili sobie kiedy w latach 90 nie chciano ich prac stawiając na komercję a nie na sztukę? Czy w polskiej ilustracji dziecięcej wszystko już było, i czy dzisiejsi ilustratorzy wracają do dzieł swoich mistrzów? Na te i inne pytania w czwartkowy wieczór odpowiadała na spotkaniu zorganizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowym Targu – Barbara Gawryluk – pisarka, tłumaczka, autorka książki „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”. 

Dla niektórych był to wieczór wspomnień z dzieciństwa i powrót do ulubionych bajek, dla innych spotkanie z niezwykłą i niedocenianą sztuką. I chociaż za oknami zrobiło się całkiem jesiennie to w środku było niezwykle kolorowo. Gość spotkania przedstawił publiczności największych polskich ilustratorów, historie ich życia, ciekawe anegdoty. Te przepiękne opowieści, bardzo ludzkie, pełne różnych emocji sprawiły że kolorowy świat motylków i smoków zagościł w naszym mieście. Całe spotkanie wzbogaciła niezwykła prezentacja multimedialna przygotowana przez autorkę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim obecnym na spotkaniu gościom. Dziękujemy również Panu Burmistrzowi Grzegorzowi Watysze za przywitanie naszego gościa. Szczególne podziękowania składamy lokalnym mediom za promocję wydarzenia, a także Panom informatykom z Urzędu Miasta za pomoc w obsłudze technicznej.

Największe jednak podziękowania należą się autorce, bo zabrała nas w świat pełen magii, zaciekawiła i pozwoliła odkryć nowe historie, fascynujące i piękne. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Dyskusyjne Kluby Książki w Małopolsce w roku 2021” realizowanego przy wsparciu finansowym Instytutu Książki.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu.