Goszczyński w 74 Olimpiadzie Matematycznej | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Goszczyński w 74 Olimpiadzie Matematycznej

25 stycznia 2023
Zdjęcie 1

Z ogromną dumą pragniemy poinformować, że do etapu okręgowego 74 Olimpiady Matematycznej został zakwalifikowany  Kacper Błachut – uczeń klasy IIIA.

            Olimpiada Matematyczna to najbardziej prestiżowe zawody matematyczne dla uczniów szkół średnich w Polsce. Olimpiada jest najstarszą olimpiadą przedmiotową – pierwszy raz odbyła się w roku szkolnym 1949/1950. Uczestnicy mierzą się z zadaniami, do których rozwiązania potrzeba nieschematycznego myślenia, jak i sporej wiedzy teoretycznej, znacznie wykraczającej poza szkolne mury.

            Kacper pozytywnie przeszedł przez Zawody stopnia I, które polegały na samodzielnym rozwiązaniu zadań w domu. Zadania te były publikowane w trzech seriach po cztery. Przed nim Zawody stopnia II (okręgowe), które odbędą się w 10–11 lutego i będą mieć formę egzaminu - każdego dnia Kacper będzie miał pięć godzin na rozwiązanie trzech zadań. Zawody stopnia III (centralne) odbędą się 29-30 marca i będą mieć formę czterodniowego wyjazdu, z czego pierwsze dwa dni poświęcone będą na rozwiązywanie zadań (podobnie jak w Zawodach II stopnia), a dwa następne — na różne atrakcje (w tym czasie komisja sprawdza rozwiązania). Ostatniego dnia odbywa się uroczyste zakończenie Olimpiady—ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Udział w finale Olimpiady Matematycznej zapewni Kacprowi:

  • szóstkę z matematyki na koniec roku,
  • 100% z matematyki na maturze (na poziomie rozszerzonym),
  • wolny wstęp na wiele wydziałów wyższych uczelni, nie tylko matematycznych.

Laureaci mają zapewniony wstęp bez egzaminu na jeszcze większą liczbę wydziałów niż finaliści. Prócz tego sześcioro najlepszych stanowi delegację polską na Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną, a kilkoro następnych — na Środkowoeuropejską Olimpiadę Matematyczną i Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich. Kilkanaście najlepszych osób jedzie na dwutygodniowy obóz naukowy Olimpiady Matematycznej.

Podkreślić należy, że z okręgu krakowskiego do etapu okręgowego zakwalifikowanych zostało tylko 108 uczniów, z czego niecałe 16% stanowią uczniowie szkół spoza Krakowa.

Kacprowi, którego zmagania z matematyką nieustannie wspiera mgr Joanna Trybuła serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.