Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu otwarta dla bibliotekarzy powiatu nowotarskiego | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu otwarta dla bibliotekarzy powiatu nowotarskiego

5 września 2022
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4

Miejska Biblioteka Publiczna w Nowym Targu, pełniąca także funkcję biblioteki powiatowej, zorganizowała kolejny wyjazd studyjny skierowany do bibliotekarzy powiatu nowotarskiego. Tym razem celem była Biblioteka Diecezjalna w Sandomierzu, która jako samodzielna i niezależna instytucja została powołana do życia 1 stycznia 2007 r. na mocy dekretu bp. Andrzeja Dzięgi. W jej skład weszły wówczas trzy sandomierskie jednostki kościelne: Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego (istniejąca od 1820 r.), Biblioteka i Archiwum Kapituły Katedralnej oraz Archiwum Diecezjalnego.

Dotychczasowe wyjazdy szkoleniowe kierowane były w stronę nowoczesnych bibliotek. Jednak tym razem bibliotekarze mieli szansę obejrzeć instytucję zamkniętą dla indywidualnych turystów i zapoznać się z wyjątkowymi, o niezwykłej wartości zabytkami piśmiennictwa polskiego. W zasobach tej szacownej książnicy znajdują się unikatowe zbiory, w skład których wchodzą zbiory specjalne (inkunabuły i starodruki - około 20 tys.), książki od XIX w. oraz czasopisma (około 300 tytułów). Księgozbiór Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu liczy około 200 tysięcy woluminów. Bibliotekarze mieli okazję zobaczyć część tych zbiorów osobiście, a o samej bibliotece, jej historii i zbiorach opowiedział ks. Piotr Tylec – dyrektor biblioteki.

Dodatkową atrakcją dla bibliotekarzy odwiedzających to niezwykłe miasto było zwiedzanie ciekawych zabytków starej części Sandomierza, a także Zamku w Baranowie Sandomierskim. Wspólny wyjazd, to nie tylko poznanie ciekawych ludzi i miejsc, ale przede wszystkim integracja
i wzajemna wymiana doświadczeń.

 

Materiał: MBP Nowy Targ