Akcja DKMS w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu | Region | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Akcja DKMS w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu

2 listopada 2022
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3

Akcja DKMS  w ZSE

Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!

W dniach od 17 do 28 października 2022 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Targu odbyła się akcja, której misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie, potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Przed jej rozpoczęciem przeprowadzono lekcje wychowawcze w klasach IV, podczas których wyjaśniono uczniom, na czym polega działalność fundacji. Młodzież dowiedziała się, czym są nowotwory krwi i jak się je leczy. Zapoznana została z metodami pobierania szpiku kostnego i procedurą jego przeszczepiania.

24 i 25 października 2022 roku wolontariusze akcji zaangażowali szkołę w zbiórkę funduszy, aby pomóc w rejestracji i przebadaniu jak największej liczby dawców. 27 października br. odbył się finał akcji, podczas którego wolontariusze wraz z opiekunami - paniami Katarzyną Batkiewicz oraz Justyną Grabowską-Bełciak - przeprowadzili wśród pełnoletnich uczniów klas IV oraz nauczycieli rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Dzięki temu kolejni pacjenci, chorzy m.in. na nowotwory krwi, zyskają szansę na wyzdrowienie.
W ciągu 14 lat Fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1 800 000 potencjalnych dawców.
W tym roku szkolnym również nasza społeczność szkolna ma swój udział w tej niezwykle ważnej, ratującej życie inicjatywie.  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję.

 

Materiał: ZSE w Nowym Targu