Młodzież Goszczyńskiego z wizytą w belgijskim Beveren – wymiana uczniowska | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Młodzież Goszczyńskiego z wizytą w belgijskim Beveren – wymiana uczniowska

13 kwietnia 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Belgia nie jest państwem od morza do gór,

to nie jest przeorana dramatem losów wspólnota między rzekami,

to nie jest ojczyzna pól bitewnych, to jest przede wszystkim stan ducha.

Marek Orzechowski Belgijska melancholia. Belgia dla nieprzekonanych

 

Wymiana uczniów z I LO im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu do Belgii rozpoczęła się 18.03.2023 r. Lot do Brukseli upływał w dobrych nastrojach, a do celu, jakim było belgijskie miasteczko Beveren, cała grupa dotarła ok. godziny 22.00.

W poniedziałkowy poranek wszyscy spotkali się w szkole Saint-Maarten Bovenschool, gdzie łamali sobie języki na lekcji niderlandzkiego. Potem, jak w piosence Katie Melua, rowerami przemierzyli trasę do De Ster. Tam rozpoczęła się rywalizacja z rówieśnikami z Belgii, Włoch, Hiszpanii, Czech i Słowacji. Zmagania dotyczyły różnych dyscyplin, np. piłki nożnej, przeciągania wstążki, skoków w worku. We wtorek udali się do Brugii i Gandawy. Te malownicze miejscowości poznawali dzięki grom ulicznym, zdobywając hasła do krzyżówek. Miasta te, pełne budynków w stylu gotyckim i renesansowym, wywarły ogromne wrażenie na młodych ludziach. W kolejnym dniu uczniowie wzięli udział w symulacji Parlamentu Europejskiego – projektowali ustawy dotyczące aktualnych problemów, m.in. racjonalnego gospodarowania wodą, migracji, równouprawnienia, ekologii i bezpieczeństwa w Internecie. Następnie, na info-sesji, poznawali szczegóły i ciekawostki na temat funkcjonowania Unii Europejskiej.

Z kolei we czwartek wzięli udział w warsztatach humanistycznych, podczas których poznali kulturę i historię Belgii, skosztowali także czekolady i truskawek z Flandrii, a po przerwie na lunch rozpoczęli grę terenową po urokliwym Beveren.

W piątek, na rowerach, które stały się ulubionym środkiem lokomocji, młodzież udała się do Antwerpii – miasta o międzynarodowej renomie znanego ze wspaniałej sztuki, portu i centrum handlu diamentami. Wieczorem odbyło się podsumowanie wymiany oraz impreza pożegnalna.

W sobotę rano grupa uczniów z Goszczyńskiego wyjechała do Brukseli – tam podziwiali piękną starówkę i zwiedzali Parlamentarium. O godzinie 17.00 udali się na lotnisko Charleroi, skąd ruszyli w drogę powrotną do Polski.

Podczas tego aktywnego tygodnia młodzi ludzie poznali wiele niezwykłych osób z różnych państw, nawiązali przyjaźnie, rozwijali swoje zdolności komunikacyjne, podziwiali miasta europejskie. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie uczniów, nauczycieli i rodzin z Belgii a także opiekunów – pani mgr Joanny Wagner- Podlipni oraz pana mgra Rafała Zwinczaka, bez których ta wymiana by się nie odbyła. Teraz z niecierpliwością wszyscy oczekują na rewizytę.