Krościeńskie liceum najlepsze w Polsce, zwyciężając w konkursie „Solidarna Szkoła” | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Krościeńskie liceum najlepsze w Polsce, zwyciężając w konkursie „Solidarna Szkoła”

4 grudnia 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Od 5. lat Fundacja Św. Mikołaja realizuje program pomocy najbardziej zaangażowanym i najzdolniejszym uczniom poprzez fundowanie stypendiów i budowanie odpowiedzialności za młodych ludzi w lokalnych społecznościach. Program Stypendia św. Mikołaja zakłada zapraszanie szkół do samodzielnego zbierania funduszy, a jednym z jego elementów jest Konkurs Solidarna Szkoła.

Celem konkursu jest uhonorowanie szkół, które samodzielnie zbiorą najwięcej funduszy na rzecz stypendiów dla uczniów w swojej placówce. W 2012 roku liceum z Krościenka zwyciężyło w I edycji konkursu. W tegorocznej wzięło udział 60 szkół, które łącznie zebrały 90,6 tys. zł. Wszystkie szkoły podzielono na 4 kategorie. W kategorii nr 2: szkoły ponadgimnazjalne w miejscowościach poniżej 20 tys. mieszkańców, po zaciętej walce znów zwyciężyło krościeńskie liceum! Uzbierano kwotę 7 938,0 zł. To imponująca suma (najwyższa ze wszystkich szkół we wszystkich 4 kategoriach), na którą złożyło się szereg działań młodzieży i koordynatora stypendiów, pani Elżbiety Wójcik.

Na szczególne podziękowania zasłużył również ksiądz Janusz Pabian. Dzięki niemu uzyskano zgodę Kurii na przeprowadzenie zbiórek w parafiach, z których pochodzą uczniowie. Podziękowania należą się również rodzicom, którzy hojnie obdarowali szkołę po obejrzeniu przedstawienia jasełkowego licealistów. Do wspólnej skarbonki dorzucili się też byli absolwenci odwiedzający szkołę podczas obchodów 70-lecia oraz sami uczniowie, którzy zbierali pieniądze 6 grudnia w ramach akcji „Zostań św. Mikołajem!” oraz przekazali na ten cel prowizję ze sprzedaży zdjęć w szkole.

W nagrodę liceum z Krościenka otrzymało tytuł „Solidarnej Szkoły 2015”, nagrody rzeczowe w postaci biletów wstępu do obiektów muzealnych oraz czek gotówkowy na sumę 1250 zł. W imieniu szkoły nagrodę odbierała dość spora delegacja młodzieży wraz z panem dyrektorem Robertem Dębskim oraz koordynatorką programu, panią Elżbietą Wójcik. W składzie uczniowskiej delegacji znaleźli się stypendyści Fundacji oraz aktywni działacze Szkolnej Rady Uczniowskiej. Tegorocznej Gali Solidarnej Szkoły przyświecała niecodzienna oprawa. Uroczystość odbywała się w Pałacu w Wilanowie, w obecności Honorowego Patrona Gali, Małżonki Prezydenta RP Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Pani prezydentowa obiecała odwiedzić szkołę w Krościenku i przeprowadzić pokazową lekcję języka niemieckiego. Dodatkową atrakcją była obecność członków zespołu Pectus i ich zaimprowizowany na żywo występ.


Tekst i zdjęcia: Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem.