Artystyczna dusza, czyli rękodzielnik wyrobów włókienniczych ZSZ Nr 5 | Komunikaty | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Artystyczna dusza, czyli rękodzielnik wyrobów włókienniczych ZSZ Nr 5

18 czerwca 2014
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W najbliższą sobotę 21 czerwca uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 5 w Nowym Targu zaprezentują swoje prace wykonane specjalne na pokaz plenerowy, który odbędzie się na Orkanowych Tarasach przy Zespół Szkół Nr 1. Warto przyjść w godz. 12.00 – 18.00 i zobaczyć te niezwykłe rękodzieła!

Stoisko wystawowe przygotowane przez uczniów tej szkoły, kierunku rękodzielnik wyrobów włókienniczych zaprezentuje inspirowane folkiem podhalańskim dodatki do ubiorów oraz inne wyroby nawiązujące do kultury, sztuki i przyrody regionów transgraniczych. Zobaczyć będzie można całościową kolekcję, której znakiem przewodnim jest rozeta podhalańska w wersji nowoczesnej, uproszczonej, a jednocześnie zdecydowanie nawiązującej do folku podhalańskiego. Wśród przygotowanych dodatków modowych zobaczyć będzie można krawaty, muszki, kapelusze, torebki, a także broszki i kolczyki. Wyroby są efektem połączenia wyobraźni artystycznej i umiejętności warsztatowych wychowanków. Prezentowane na wystawie prace powstały pod kierunkiem Magdaleny Zastawnik i Teresy Czyż, opracowanie projektu Monika Poręba – Strycharz. Uczniowie kierunku rękodzielnik mogą poszczycić się m.in. wykonaniem gobelinu „Jacquelinne w opasce” promującego wystawę prac Pabla Picassa, udziałem i licznymi nagrodami w międzynarodowych konkursach i wystawach m.in.: „Toulouse Lautrec kronikarz belle epoque”, „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.

ZSZ Nr 5 to szkoła, w której uczniowie na różnych kierunkach kształcenia mogą wszechstronnie rozwijać swoje umiejętności, zdolności i predyspozycje. Przeznaczona jest dla uczniów, którzy mają trudności z nauką i ogólnym funkcjonowaniem oraz posiadają orzeczenia z poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego. Kształcenie prowadzone w małych grupach, w systemie szkolnym umożliwia zdobycie umiejętności i wiadomości niezbędnych do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminów w zakresie wszystkich kwalifikacji wyodrębnionych w danym zawodzie, oraz suplementu do dyplomu – „europassu”. Zawody, w których kształci szkoła to: cukiernik, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, kucharz, krawiec, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, rękodzielnik wyrobów włókienniczych.

Fotografie: Artur Jankowski

Tekst otrzymany od ZSZ Nr 5.