Kadeci z „Venuleta” uczestniczyli w zajęciach na poligonie | Wiadomości

Strona główna

Kadeci z „Venuleta” uczestniczyli w zajęciach na poligonie

15 lutego 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W śniegu, przy kilkustopniowym mrozie, mgle i wietrze, odbywali zajęcia na poligonie kadeci z klas mundurowych Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta, podczas pobytu w jednostce patronackiej, czyli w 5. Batalionie Dowodzenia im. gen. broni Stanisława Hallera w Krakowie-Rząsce.

W ćwiczeniach, które polegały na rozwijaniu łączności przewodowej w terenie, uczestniczyło ok. 25 kadetów z klas I i II. Kilka aparatów polowych rozmieszczano w odległości 150 – 300 metrów od centrali. Zadanie polegało na podłączeniu sprzętu, nawiązaniu łączności z centralą i bezpośrednio między aparatami. Z miejsca postoju na poligon kadeci podróżowali jak zawodowe wojsko, czyli Starem i Hankerem.

Kadeci ćwiczyli także pomoc przedmedyczną w warunkach polowych z użyciem sanitarki i fantoma, a polegało to na bezpiecznym podejściu do poszkodowanego, układaniu go w bezpiecznej pozycji, sprawdzaniu przytomności oraz funkcji życiowych, a na koniec – wykonywaniu resuscytacji. Wszystkie te czynności może nie byłyby tak trudne, gdyby ręce nie grabiały od mrozu… Z dużym zaciekawieniem oglądali kadeci sanitarkę polową i jej wyposażenie.

Do tego doszły elementy survivalu, bo musieli się też uporać z rozpaleniem ogniska i podgrzaniem posiłku. Zbierali więc liście i trawę, smażąc kiełbasę w misach grillowych. Będą to dla nich niezapomniane chwile.

Zimowa akcja „Ferie na strzelnicy” dała natomiast kadetom możliwość potrenowania w ramach przygotowań do zawodów w wieloboju obronnym, w ramach corocznej rywalizacji o Puchar Dowódcy 5 Batalionu.


Tekst i zdjęcia: Prywatne Szkoły Średnie im. prof. Jana Venuleta w Nowym Targu.