Za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu i bezpodstawne ineterwencje można zostać ukaranym | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Za fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu i bezpodstawne ineterwencje można zostać ukaranym

30 stycznia 2019
Zdjęcie 1

"Mój kolega chce popełnić samobójstwo" na miejscu okazuje się, że mężczyźni wspólnie spożywają alkohol, a informacja o samobójstwie jest tylko żartem.

W sobotę po godzinie 15.00 dyspozytorka numeru alarmowego odbiera telefon i słyszy głos mężczyzny, który mówi „Halo, wkładam butlę z gazem na kuchenkę i wysadzam całą chałupę…” , a w tle słychać śmiech.  Bełkotliwa mowa, śmiech w tle  świadczyć może, że to po prostu żart, jednak kobieta nie bagatelizuje tej informacji.  Pod podany adres pojechali policjanci, strażacy i karetka pogotowia. Na widok funkcjonariuszy 35-latek zaczął uciekać. Szybko został zatrzymany przez policjantów. W tym czasie strażacy sprawdzili w pomieszczeniach stan stężenia gazu i nie stwierdzili zagrożenia. Mężczyzna był pijany, miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Ponadto był bardzo rozbawiony całą sytuacją i cieszył się z tego, co zrobił. Został zatrzymany do wytrzeźwienia w nowotarskiej komendzie.

Przypadków bezpodstawnych interwencji służb jest wiele. Zdarza się, że w ciagu jednej nocy kilka razy policjanci wzywani są w to samo miejsce. Dyspozytorzy numeru alarmowego oraz służby nie bagatelizują informacji, jeśli ktoś informuje o zagrożeniu. Niestety zdarzają się zgłoszenia takie jak te, kiedy na numer alarmowy dzwonią osoby, które robią sobie żarty lub przekazują nieprawdziwe informacje, czy zgłaszają sprawy, które nie mają miejsca lub nie są w kompetencji np. policji, straży pożarnej.

Przed wybraniem numeru alarmowego warto zastanowić się czy sprawa, którą zgłaszamy wymaga interwencji służb. Musimy pamiętać o tym, że w momencie, kiedy blokujemy linię alarmową, ktoś inny może potrzebować pilnie pomocy.

Policjanci z nowotarskiej komendy i jednostek podległych w 2018 roku nałożyli 47 mandatów karnych i skierowali  28 wniosków o ukaranie do sądu min. za bezpodstawne wezwanie patrolu.

Przypominamy, że w przypadku fałszywego zawiadomienia o zagrożeniu, bezprawnego  wywołania alarmu, bezpodstawnej interwencji,  czy blokowania numeru alarmowego musimy liczyć się z konsekwencjami karnym min. z

art. 224a kk – „Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”

art. 66 kw- § 1. „Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych”.