Spotkanie z uczestnikami projektu „Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary” | Informacje | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spotkanie z uczestnikami projektu „Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary”

2 listopada 2018
Zdjęcie 1

Nowotarscy funkcjonariusze systematycznie prowadzą akcje i działania profilaktyczne skierowane do osób starszych, ponieważ ta grupa osób jest najbardziej narażona na oszustwa i kradzieże.

W dniu 25 października br. na zaproszenie  Pani Heleny Gach Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Szaflarach, st.asp. Piotr Kurzydło i mł.asp. Dorota Garbacz przeprowadzili spotkanie z członkami projektu „Aktywny i Świadomy Senior w Gminie Szaflary” w ramach zbliżającego się „Dnia Seniora”.  

Funkcjonariusze podczas spotkania omówili metody i sposoby stosowane przez oszustów. Podczas pogadanki policjantka zwróciła uwagę, że metody te cały czas się zmieniają i oszuści próbują wyłudzać pieniądze na różne sposoby - min. „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej„ i „na ostatnią  okazję zakupu różnego rodzaju przedmiotów”, „na nagły wypadek”, „na akcje organizowane przez policję przeciwko hakerom”.  Zaprezentowane podczas spotkania filmy doskonale przedstawiały poszczególne metody oszustw stosowane głównie na osobach starszych. Funkcjonariusze doradzili jak postępować  i prawidłowo zabezpieczyć swoje mienie, żeby nie stać się ofiarą oszusta i złodzieja. Omówili środki ostrożności, które należy stosować podczas pobierania gotówki z banku, robienia zakupów, w czasie podróży oraz podczas wizyty osób nieznajomych w mieszkaniu. Seniorzy z dużym zaciekawieniem i przejęciem oglądali filmy i słuchali przekazywanych im informacji, a także wymieniali się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Ponadto każdy uczestnik oprócz cennej wiedzy otrzymał również elementy odblaskowe przekazane przez nowotarską komendę w ramach akcji „Świeć przykładem” i uczniów klasy VI  Szkoły Podstawowej w Szaflarach w ramach akcji „Odblaskowa szkoła”.

 

Przypominamy!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!

Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!

Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!

Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu!

Nie daj się nabrać!!!