Goście z Ravensburga z wizytą w Goszczyńskim | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Goście z Ravensburga z wizytą w Goszczyńskim

4 października 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Przez osiem dni w I Liceum Ogólnkoształcącym im. S. Goszczyńskiego gościli uczniowie i nauczyciele z partnerskiej szkoły Bildungszentrum St. Konrad z Ravensburga z Niemiec.

Głównym punktem programu była praca nad projektem „Auschwitz nie spadło z nieba”, przygotowująca do wizyty w obozie zagłady. Przejście przez autentyczny teren byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego  było nie tylko cenną lekcją historii, ale też ważnym osobistym doświadczeniem, gdyż zagłębienie się w historię i przestrzeń Auschwitz, stawia przed każdym wiele niepokojących pytań.

Goście z Niemiec wzięli także  udział w wycieczkach do atrakcyjnych turystycznie i kulturowo miejsc naszego region: do Krakowa, Zakopanego, Czorsztyna i Niedzicy; uczestniczyli w spotkaniach integracyjnych, poznali zainteresowania rówieśników z Polski, zwyczaje, kulturę, historię naszego kraju.  Ponadto młodzież z Ravensburga wzięła udział w krótkim kursie języka polskiego,  uczestniczyła w lekcjach w polskiej szkole, a także gościła na lekcji religii, podczas której w międzynarodowych grupach pracowała nad tematyką stworzenia świata. Na zakończenie wszyscy uczniowie wspólnie tworzyli podcasty do filmu „Znaczenie Europy”.

 

Komunikacja w językach angielskim i niemieckim była dla wielu pierwszą okazją do porozumiewania się w języku obcym w sytuacjach pozaszkolnych. Bezcennym doświadczeniem było zakwaterowanie gości z Niemiec u polskich rodzin. Żaden wyjazd o charakterze turystycznym nie jest w stanie zapewnić poznania życia codziennego w takim stopniu jak w roli członka rodziny.

Projekt był możliwy dzięki dotacjom Polsko–Niemieckiej Współpracy Młodzieży i Rady Rodziców I Liceum Ogólnokształcącegow Nowym Targu.