Eliminacje lokalne XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Eliminacje lokalne XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego

12 lutego 2021
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

4 lutego 2021 odbyły się  eliminacje lokalne XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Konkurs organizowany jest  przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach i jest inicjatywą  edukacyjną  motywującą do pielęgnowania pięknej polszczyzny, prowokującą do refleksji nad odpowiedzialnością za słowo i przygotowującą  do świadomego uczestnictwa w życiu publicznym. Honorowy patronat nad ogólnopolskim konkursem sprawują m.in.: Minister Edukacji Narodowej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Rada Języka Polskiego w Warszawie. Zadaniem uczestników jest wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego konkursu. W tym roku hasło to brzmiało: „Wojny nie mają zwycięzców”

Eliminacje konkursowe już od sześciu lat odbywają się na Podhalu, a ich organizatorem jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Targu. W tym roku przesłuchania konkursowe zostały przeniesione do internetu. Jury konkursu w składzie: dr hab. Magdalena Sadlik, prof. UP (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie), dr Agnieszka Kania (Katedra Polonistycznej Edukacji Nauczycielskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie), dr Katarzyna Drąg (Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie) zdecydowało o awansie do etapu okręgowego pięciu uczennic: Darii Wach, Karoliny Suwady, Alicji Szeligi, Elżbiety Mrożek, Anny Jankowskiej. Wszystkie uczennice reprezentują Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu.

 

Tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu