Dzień Strażaka w Nowym Targu | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Dzień Strażaka w Nowym Targu

19 maja 2023
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

- Dziękuję wam za wasze poświęcenie i wysiłek, które wkładacie w realizację swoich codziennych obowiązków podczas służby. Dziękuję za waszą postawę w trakcie działań i pomoc, którą niesiecie w trudnych chwilach osobom jej oczekującym - mówił dziś przed ratuszem do swoich podwładnych komendant powiatowy PSP, Piotr Domalewski.

W strugach deszczu na nowotarskim Rynku odbyły się 17 maja powiatowe uroczystości Dnia Strażaka. Jak zwykle były one okazją do podsumowań minionego roku. W 2022 strażacy odnotowali 1841 zdarzeń, w tym 451 pożarów, 1192 miejscowe zagrożenia i prawie 200 fałszywych alarmów.

- Warto zaznaczyć, że 427 pożarów to pożary małe, na co niewątpliwie wpływ ma właściwa świadomość społeczeństwa, ale przede wszystkim system ratowniczy, na który składa się czynnik ludzki, sprzęt, wyszkolenie i doświadczenie, które zdobywamy każdego dnia w trakcie służby - mówił Domalewski.

W swoim wystąpieniu komendant skoncentrował się jednak głównie na podziękowaniach za wzorową służbę i profesjonalizm w działaniach ratowniczo-gaśniczych, również za zaangażowanie w sprawę pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy.

- Tu, w tym miejscu, dziękuję strażakom PSP i OSP za profesjonalizm i poświęcenie, za organizację miejsc pobytu dla uchodźców na bazie remiz OSP, za pomoc w organizacji magazynów, zbiórkę sprzętu dla strażaków z Ukrainy oraz wiele innych przedsięwzięć, które realizowaliście na najwyższym poziomie - mówił.

Domalewski podkreślał, że strażacy i druhowie z OSP to dzisiaj nowoczesna, dobrze wyposażona i wyszkolona służba, o czym świadczy choćby jej odbiór poza granicami kraju. Przypomniał o wyjazdach do pożarów lasów w Grecji i Szwecji oraz tegorocznego - do ratowania osób poszkodowanych na skutek tragicznego trzęsienia ziemi w Turcji.

- Na co dzień nasi strażacy pełnią dyżury w modułach międzynarodowych, a to świadczy o tym, że cały czas ćwiczymy, uzyskujemy niezbędny sprzęt, zdobywamy wiedzę, aby zapewnić bezpieczeństwo. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że wasze działania należy powielać, że jesteście ludźmi godnymi naśladowania. A o tym, że jesteście tak postrzegani, świadczy choćby niedawno opublikowany ranking, z którego wynika, że po raz kolejny zawód strażaka jest przez Polaków najbardziej poważanym zawodem - dodawał.

Komendant dziękował również prezesowi Powiatowego Związku OSP Janowi Kuczkowiczowi, podkreślał, że współpraca z ochotnikami ma ogromny wpływ na zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w naszym powiecie. Podziękowań nie zabrakło też oczywiście dla samorządowców, parlamentarzystów i służb, a także dla komendanta wojewódzkiego, nadbrygadiera Piotra Filipka i obecnego na uroczystości jego zastępcy, st. bryg. Mariusza Łaciaka, byłego komendanta nowotarskiego. To właśnie z jego z inicjatywy, po pożarze w Nowej Białej 19 czerwca 2021 roku, dla nowotarskiej JRG zakupiony został za ok. 2 mln zł samochód Jcb Fasttrac 4220 z żurawiem, który dziś - wraz z lekkim samochodem rozpoznawczo-ratowniczym Isuzu - został na nowotarskim Rynku poświęcony przez kapelana małopolskich strażaków, ks. bryg. Władysława Kuliga.

Wśród gości uroczystości nie zabrakło m.in. podhalańskich parlamentarzystów, przedstawicieli służb mundurowych i licznych samorządowców. Powiat Nowotarski reprezentowali: Starosta - Krzysztof Faber, Przewodniczący Rady - Tadeusz Rafacz, Urzędujący Członek Zarządu - Karol Skrzypiec.

Strażackie święto, jak zawsze, było też okazją do przyznania odznaczeń i awansów.

zdj. Maciej Gębacz
Źródło: podhale24.pl