Uzdrowisko Szczawnica | Turystyka

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Uzdrowisko Szczawnica

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z początku XVI wieku, jednak dopiero w 1839 roku Józef Stefan Szalay przejął zarząd nad dobrami w Szczawnicy i od tego właśnie czasu datuje się rozwój zdrojowiska. Powstały wtedy domy zdrojowe oraz pensjonaty, odkryto kolejne lecznicze źródła. Po śmierci Józefa Szalaya, za jego Zakład Zdrojowy odpowiedzialna była Akademia Umiejętności w Krakowie. Ta, pomimo trudności finansowych, stworzyła znany na całą ówczesną Europę "Dworek Gościnny" oraz Parki zachwycające swoim wyglądem. W 1909 roku właścicielem ziem i dóbr położonych w obrębie Górnego i Dolnego Zakładu Zdrojowego, został hrabia Adam Stadnicki. Na ten okres przypadają też złote lata rozwoju i rozkwitu Szczawnicy, podczas których Uzdrowisko zostało poddane gruntownej modernizacji. Unowocześniono wówczas infrastrukturę miasta i samego uzdrowiska w celu podniesienia komfortu życia mieszkańców i warunków wypoczynku dla gości. Na miejscu dawnego Zakładu Inhalacyjnego, w willi "Pod Bogarodzicą", uruchomiono Zakład Hydropatyczny i "Łazienki", w których kąpiele stosowano na bazie wody "Jan". Została zainstalowana elektrownia i wprowadzono kanalizację. W roku 1931 zmodernizowano wnętrze pijalni "Domu nad Zdrojami", zamontowano najnowszej generacji wyposażenie i zakupiono innowacyjne urządzenia do mycia szkła i butelkowania wody mineralnej. W 1936 roku hrabia Stadnicki otworzył supernowoczesne "Inhalatorium" z jedynymi wówczas w Polsce komorami pneumatycznymi, które leczyły za pomocą, odpowiednio dawkowanego, zwiększonego ciśnienia. W roku 1939, hrabia Stadnicki wraz z córką Marią i jej mężem Stefanem Swieżawskim, wystawił komfortową willę "Pod Modrzewiami".Hrabia Stadnicki zadbał też o poziom i jakość wód mineralnych, zwanych przez miejscowych górali „szczawami", z których miejscowość słynie. W latach 1912 - 1920 przeprowadzono ich ponowne rozbiory chemiczne a w latach 30' odkryto kolejną szczawnicką wodę mineralną, nazwaną "Pitoniakówka".


W 1956 roku, sześć lat po upaństwowieniu Uzdrowiska przez władze PRL-u, powołano Państwowe Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Szczawnica. Lecznictwo sanatoryjne w Szczawnicy, ukierunkowano głównie na terapię chorób zawodowych górników i hutników. Zaczęto budować tzw. sanatoria branżowe, między innymi: "Hutnik", "Górnik", z czasem i inne: "Nauczyciel", "Budowlani", "Papiernik", "Dzwonkówka", oraz "Nawigator". W 1973 roku został otwarty Zakład Przyrodoleczniczy, w którym umieszczono całą bazę leczniczą: kąpiele, inhalacje, fizykoterapię i masaże. Trzy lata wcześniej uruchomiono także nową pijalnię „Magdalena".


W 2004 roku powstała rodzinna spółka Thermaleo, założona przez Andrzeja i Monique Mańkowskich, reprezentowana w Szczawnicy od kilku lat przez ich troje dzieci: Helenę, Mikołaja i Krzysztofa Mańkowskich. Rozpoczął się niezwykle kosztowny i pracochłonny proces przywracania kurortowi dawnej świetności, czego efektem są liczne projekty i inwestycje realizowane na terenie Szczawnicy i w okolicy. W 2008 roku odtworzono, w historycznej formie, wschodnią pierzeję Placu Dietla: "Dom nad zdrojami", mieszczący pijalnię szczawnickich wód mineralnych i galerię wystaw artystycznych, kawiarnię "Helenka" i dwie wille Holenderkę", i "Szwajcarkę". W 2009 roku został oddany pięciogwiazdkowy "Modrzewie Park Hotel", w 2010 roku Muzeum Uzdrowiska a w 2011 roku zakończyła się odbudowa Dworku Gościnnego.


Na terenie Uzdrowiska znajdują się obecnie źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XV wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z niemalże całego świata.


Uzdrowisko Szczawnica położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Jego usytuowanie w dolinie Grajcarka, prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie Uzdrowiska znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód - szczaw, o walorach których pierwsze wzmianki pochodzą aż z XV wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze z niemalże całego świata.

W skład kompleksu wchodzą:

- Sanatorium "Inhalatorium"

- Sanatorium "Papiernik"

- Pijalnia wód


Adres: Plac Dietla 5

34-460 Szczawnica

Telefon: (18) 262 22 11

E-mail: info@uzdrowiskoszczawnica.pl