Wojewódzki system koordynacji pomocy dla Ukrainy | Pomoc Ukrainie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wojewódzki system koordynacji pomocy dla Ukrainy

Zdjęcie 1

- Historia postawiła przed nami kolejne bezprecedensowe zadanie. Nie skończyliśmy jeszcze walczyć z pandemią, a już stoimy wobec kolejnych wyzwań. W tym trudnym czasie Małopolska pokazuje ogromne serce, solidarność i wolę współdziałania. Współdziałania w imię wspólnego celu. Tym celem jest to, by nie być obojętnym. Działać. Dać coś od siebie. Ukraina nas połączyła. Stała się naszą wspólną sprawą. To, co widzę w Małopolsce, to pełna mobilizacja. Pełna i natychmiastowa. Ale bardzo ważne jest to, by pomagać z głową, w sposób skoordynowany i konsekwentny. Dlatego stworzyliśmy Wojewódzki System Koordynacji Pomocy dla Ukrainy, który utworzy wojewoda wraz z Państwową Strażą Pożarną, przy zaangażowaniu starostów i współdziałaniu z organizacjami pomocowymi – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym w dn 27.02.2022 r.

Wojewoda małopolski Łukasza Kmita zaprosił wszystkich starostów i prezydentów miast na prawach powiatu do współtworzenia Wojewódzkiego Systemu Koordynacji Pomocy dla Ukrainy i zorganizowania w każdym powiecie powiatowych magazynów pomocy (PMP). Prosimy, aby lokalnie właśnie tam przewożone były dary dla Ukrainy – zarówno te gromadzone na poziomie gmin, jak i te zbierane przez organizacje czy po prostu zbiórki indywidualne.

Starostowie/prezydenci miast na prawach powiatu będą odpowiadali za zorganizowanie PMP – odpowiednią segregację i kategoryzację produktów (według listy produktów, które powinny być przekazywane), pakowanie produktów na palety, funkcjonowanie PMP przez 24 h na dobę, przyjmowanie produktów, a także podział zebranych rzeczy na te przeznaczone dla Ukraińców przebywających na terenie Polski, jak i te, które będą przewożone na Ukrainę.

Za dystrybucję produktów odpowiadać będzie Państwowa Straż Pożarna. To strażacy będą organizować transport darów do składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, ewentualnie do organizacji pomocowych. Również PSP będzie na bieżąco zgłaszać gromadzone produkty do bazy RARS. Do transportu wykorzystywane będą m.in. środki transportu, które Małopolanie już zaczęli zgłaszać na adres transport.ukraina@muw.pl.

Pomoc dla Ukrainy – ważne informacje
1.    Wszyscy Ukraińcy, którzy przybędą do Małopolski, otrzymają wsparcie a przede wszystkim bezpieczne schronienie. Jesteśmy w pełni przygotowani do przyjmowania osób, które będą do nas przyjeżdżały z punktów recepcyjnych uruchomionych w województwie podkarpackim (w ramach ustalonych zasad współpracy osoby z punktów na Podkarpaciu są przekierowywane właśnie do Małopolski). W praktyce odbywa się to w taki sposób, że w danym punkcie recepcyjnym Ukraińcy otrzymują konkretny, potwierdzony adres, pod który mogą się udać lub pod który zostaną przewiezieni transportem zorganizowanym. W jego organizacji uczestniczy Straż Pożarna. Małopolskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego jest w stałym kontakcie z punktami recepcyjnymi na Podkarpaciu, na bieżąco aktualizując również wcześniej przygotowaną bazę miejsc dla Ukraińców.
2.    Na dworcu PKP w Krakowie uruchomiliśmy – we współpracy z PKP – specjalny Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających schronienia w Małopolsce. Punkt znajduje się tuż przy peronie nr 4. Został specjalnie oznakowany. W tym punkcie Ukraińcy, którzy opuścili swój kraj w związku z konfliktem zbrojnym i znaleźli się w Małopolsce, a nie przeszli przez punkty recepcyjne – otrzymają informacje o miejscu, do którego mogą się udać. Oprócz noclegu zapewnimy tym osobom także wyżywienie. Każdy obywatel uciekający przed wojną otrzyma wsparcie: możliwość zakwaterowania na terenie Małopolski oraz potrzebne informacje w języku ukraińskim.
3.    Baza miejsc została utworzona m.in. w oparciu o miejsca wskazane przez Pana Marszałka Województwa Małopolskiego, jak i współpracę z rektorami. Kraków, jako miasto nauki, ośrodek akademicki, stanął na wysokości zadania. Miejsca będą udostępniane w akademikach, obiektach turystycznych czy dotychczas wskazywanych jako miejsca kwarantanny zbiorowej.
4.    Niezależnie od powyższego Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie otrzymuje szereg zgłoszeń od podmiotów prywatnych, jak również od osób indywidualnych oferujących miejsca w swoich nieruchomościach, hotelach itp., z których mogliby skorzystać Ukraińcy szukający w naszym województwie schronienia. Koordynujemy te działania na poziomie województwa. W tym celu został utworzony specjalny kanał komunikacyjny. Wszystkie takie zgłoszenia należy kierować na adres ukraina@muw.pl. Przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego kontaktują z osobami zgłaszającymi akces do użyczenia swoich miejsc noclegowych za pośrednictwem tego adresu.
5.    Wobec dużej liczby osób kontaktujących się z nami i zgłaszającymi gotowość do włączenia się albo w transport darów na Ukrainę, albo transport osób uciekających z terenów objętych wojną, uruchomiliśmy adres mailowy, za pośrednictwem którego będziemy koordynować te zgłoszenia. Prosimy kierować te zgłoszenia na adres: transport.ukraina@muw.pl.
6.    W ramach Wydziału Spraw Cudzoziemców uruchomiliśmy specjalną infolinię. Działa ona wspierająco względem infolinii Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Pod numerem: 12 210 20 02 pracownicy MUW udzielają informacji Ukraińcom szukającym schronienia w naszym województwie. Infolinia jest czynna 24 h na dobę.
7.    Od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16.00 działa również infolinia dla cudzoziemców w sprawie legalizacji pobytu i pracy (tel. 12 210 2020).
8.    W związku z masowym napływem migrantów z Ukrainy wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o utworzeniu przy siedzibie Wydziału Spraw Cudzoziemców (ul. Przy Rondzie 6) dodatkowego punktu obsługi. W nowo powstałym kompleksie znajdzie się 12 stanowisk do obsługi cudzoziemców oraz przestronna poczekalnia ze stanowiskiem recepcyjnym.
9.    Podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy są opublikowane tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

Procedura postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi podróżnym

https://www.wetgiw.gov.pl/main/aktualnosci/Tymczasowa-procedura-przemieszczania-zwierzat-towarzyszacych-z-terytorium-Ukrainy-na-teren-Polski-przez-osoby-nie-posiadajace-kompletu-dokumentow-weterynaryjnych-dla-psow-kotow-i-fretek/idn:1999