Pieniny | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Pieniny

To tutaj właśnie znajdują się skały wapienne tworzące Pieniński Pas Skałkowy wraz ze słynnym przełomem Dunajca i masywem Trzech Koron. Środkowa część Pienin obejmuje Pieniński Park Narodowy. Występują tu niespotykane nigdzie indziej rośliny - endemity.

Malownicze położenie regionu czorsztyńskiego leżącego na granicy Gorców, Pienin i Spiszu stwarza wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej, a Jezioro Czorsztyńskie zapewnia warunki dla amatorów sportów wodnych. Malowanicza ścieżka rowerowa wokój Jeziora Czorsztyńskiego jest rozsławiona w całej Polsce.

ZAMEK CZORSZTYN

Ruiny zamku z XIV w. odrestaurowane i zabezpieczone udostępnione są do zwiedzania. Zamek wybudował król Kazimierz Wielki jako warownię graniczną, strzegącą szlaku handlowego i dyplomatycznego w dolinie Dunajca.

KROŚCIENKO NAD DUNAJCEM, dzieje miasteczka lokowanego przez króla Kazimierza Wielkiego sięgają XIV w. Dzięki położeniu, było najpierw ważnym punktem na dawnym trakcie królewskim, a od kilkunastu lat jest prężnym ośrodkiem turystycznym i oazowym. Warte uwagi zabytki: stare drewniane domy w zabudowie małomiasteczkowej w południowej pierzei rynku oraz murowany KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH. Świątynia datowana na XIV w. z bezcennymi malowidłami ściennymi z XIV, XV i polichromią z XVI wieku oraz kamienną chrzcielnicą z orłem polskim (1493).

SZCZAWNICA, pieniński kurort w dolinie Grajcarka, rozdzielającej Małe Pieniny i Beskid Sądecki. Chlubi się licznymi źródłami mineralnymi z leczniczymi wodami. Warto zwrócić uwagę na starą stylizowaną zabudowę uzdrowiskową, a w dolnej części miasta na XIX - wieczne domy z malowanymi godłami zamiast numerów, które wykonał ok. 1840 r. właściciel uzdrowiska - Józef Szalay. Ze Szczawnicy wyciągiem krzesełkowym można dostać się na Palenicę i widokowy grzbiet Małych Pienin.

SZLACHTOWA, nieduża wieś położona za Szczawnicą, niegdyś była najdalej na zachód wysuniętą miejscowością na terenie Polski, zamieszkałą przez ludność łemkowską. Po wysiedlonych w 1947 r. Łemkach, nazywanych tu Rusinami Szlachtowskimi, pozostała stara zabudowa wsi i XIX w. cerkiew z okazałą kopułą. Wewnątrz zachował się ikonostas. Obecnie cerkiew funkcjonuje jako kościół rzymskokatolicki.

JAWORKI, dobry punkt wypadowy na najwyższy szczyt Pienin Wysoką (1052) do skalnego Wąwozu Homole i rezerwatu Białej Wody. Na wzgórzu nad wsią stoi drewniana cerkiew z 1798 r. obecnie kościół rzymskokatolicki.