Miasto Nowy Targ | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Miasto Nowy Targ

Miasto Nowy Targ jest siedzibą powiatu nowotarskiego oraz historyczną stolicą Podhala. Obszar miasta liczący 51,07 km².

Miasto jest znakomitą bazą wypadową w Tatry, Pieniny, nad Jezioro Czorsztyńskie,na Babią Górę czy wreszcie osobliwe Gorce. Tradycjami rozsławiającymi miasto są nowotarskie jarmarki odbywające się w czwartki i soboty. Oprócz kultury, Nowy Targ znany jest z hokeja na lodzie. Stąd bowiem wywodzi się drużyna hokejowa, która 18 razy sięgała po tytuł mistrza Polski. Nowy Targ jest doskonałym miejscem dla osób lubiących aktywny wypoczynek i sport. Można stąd prowadzić długie piesze wędrówki szlakami turystycznymi, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, turystykę rowerową, kajakarstwo górskie, sporty motorowe, szybownictwo i spadochroniarstwo, jeździectwo, kulturystykę i fitness, a także hokej na lodzie. Znajduje się tu basen, lodowisko, lotnisko sportowe, wyciągi narciarskie, boiska piłkarskie, wielofunkcyjna hala "Gorce" z kortami tenisowymi, siłownie i kluby odnowy biologicznej oraz skate park.

Nowy Targ jest prawdziwym „Miastem ze smakiem”, co potwierdzają znane na całą Polskę lody nowotarskie, wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz oscypki, czyli sery z owczego mleka wyrabiane tradycyjnymi metodami w licznych bacówkach.

Miasto Nowy Targ posiada także ciekawe zabytki.

KOŚCIÓŁEK ŚW. ANNY,

Położony jest na wzgórzu, w części północnej miasta – obecnie w obrębie cmentarza komunalnego. Pierwsze wzmianki sięgają roku 1219. Według legendy ufundował go wędrowiec cudem ocalały z rąk zbójców. Zbudowany z drewna modrzewiowego, kryty gontem, ma zachowany wygląd gotyckiego góralskiego kościółka. We wnętrzu można zobaczyć XIX wieczną polichromię przedstawiającą legendę o założeniu świątyni, cenne obrazy z XV i XVI w. oraz barokowe ołtarze.

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY ŚW. KATARZYNY

W gotyckim prezbiterium widnieje data 1346, którą przyjmuje się za czas wzniesienia świątyni. Nawa murowana pochodzi z początku XVII w., zaś wystrój wnętrza głównie barokowy, większość sprzętów z XVIII w. Na parapecie chóru widnieją dwustuletnie malowidła, obrazujące „stan duszy uciśnionej”. Kościół otoczony jest starym murem, nad którym góruje XVIII w. dwukondygnacyjna dzwonnica z gontowym hełmem. Poniżej kościoła piękny ogród różany ze źródełkiem.

RYNEK I RATUSZ

Ratusz- pierwotnie drewniany, w XIX w. wzniesiono budynek w obecnym kształcie. Dziś mieści w sobie Muzeum Podhalańskie z ekspozycją dotyczącą historii Podhala oraz kultury i sztuki górali. Na tzw. "Małym Rynku" przy Placu Słowackiego znajduje się pomnik jednego z najsławniejszych Podhalan - pisarza Władysława Orkana, odsłonięty w 1934 r., zrekonstruowany po wojnie.

Długość ścieżek rowerowych: 31 km

Szlaki turystyczne:

https://www.nowytarg.pl/dane.php?cid=300

https://www.nowytarg.pl/dane.php?cid=1554

Dodatkowe informacje: www.nowytarg.pl