Miasto i Gmina Rabka-Zdrój | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Miasto i Gmina Rabka-Zdrój

Gmina Rabka-Zdrój składa się z miasta Rabka-Zdrój - siedziby gminy, oraz trzech sołectw: Chabówki, Ponic i Rdzawki. Obejmuje obszar 69 km².

W wyniku badań w 1858 r. stwierdzono, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Specyficzny mikroklimat spowodował, że Rabka szybko rozwijała się, zwłaszcza jako uzdrowisko dziecięce, dlatego dzisiaj nazywana jest „Miastem Dzieci Świata” i posiada własne Muzeum Orderu Uśmiechu, rodzinny Park Rozrywki „Rabkoland” oraz cieszący się międzynarodową sławą Teatr Lalek „Rabcio". Miasto Rabka-Zdrój posiada przepiękny park zdrojowy o powierzchni 30 ha, należący do największych parków na terenie Małopolski, w którym rośnie grupa 9 modrzewi będącymi pomnikami przyrody oraz jedyną w województwie, ogólnodostępną tężnię solankową.

Rabka Zdrój jest znanym uzdrowiskiem oraz ośrodkiem turystyki i sportów zimowych. Cała gmina jest doskonałym punktem wypadowym do wycieczek w Gorce i Beskid Wyspowy. Amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji wyciągi narciarskie oraz trasy narciarstwa biegowego.

Spośród zabytków na szczególną uwagę zasługuje kościół św. Marii Magdaleny z 1606 r. z potężną wieżą izbicową, cenną polichromią i bogatym wyposażeniem rokokowym z XVIII w. Jest to jedna z najpiękniejszych świątyń drewnianych na Podhalu. Znajduje się w nim Muzeum im. Wł. Orkana posiadające największy w kraju zbiór świątków góralskich i malarstwa na szkle.Jedną z najpiękniejszych i najbardziej malowniczo położonych świątyń drewnianych polskich ziem górskich jest kościół Swiętego Krzyża w Rdzawce „na Obidowej" z 1757 r.

W Chabówce znajduje się Skansen Taboru Kolejowego z ponad 100 zabytkowymi pojazdami, oferujący także przejazdy pociągami w stylu retro.

Długość ścieżek rowerowych: 2 km

Szlaki turystyczne: https://gmina.rabka.pl/informator_turystyczny/szlaki_turystyczne

Dodatkowe informacje: gmina.rabka.pl