Miasto i Gmina Czarny Dunajec | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Miasto i Gmina Czarny Dunajec

Miasto i Gmina Czarny Dunajec jest jedną z większych samorządowych jednostek administracyjnych województwa małopolskiego, podzieloną na 15 sołectw: Chochołów, Ciche, Czarny Dunajec, Czerwienne, Dział, Koniówka, Odrowąż, Piekielnik, Pieniążkowice, Podczerwone, Podszkle, Ratułów, Stare Bystre, Wróblówka oraz Załuczne. Miasto Czarny Dunajec zajmuje powierzchnię ewidencyjną około 217,2 km² , natomiast powierzchnia geodezyjna to 238,3 km².

Atrakcyjnie położona gmina o wybitnych walorach turystycznych i wypoczynkowych, posiada nieskażone środowisko naturalne oraz niepowtarzalny krajobraz. Rzeźba terenu w gminie jest zróżnicowane, gdyż w dużej części ma charakter równinny, który tworzy Kotlina Orawsko-Nowotarska, jednak płynące tam potoki przypominają o bliskim sąsiedztwie gór. Takie ukształtowanie powierzchni kotliny odkrywa turyście doskonały widok na całe pasmo Tatr, Gorców i Babią Górę oraz pomniejsze wzniesienia. Najważniejszą rzeką miasta i gminy jest Czarny Dunajec, nad którego brzegami stworzono dogodne warunki do biwakowania i kąpieli, jakich nie posiada żadna z pozostałych miejscowości w okolicy.

Obok bogatych walorów środowiska przyrodniczego Czarny Dunajec ma do zaoferowania turyście niemniej atrakcyjne zabytki i kulturę ludową. Perłą na skalę całego Podhala jest niewątpliwie zespół zagród w starym podhalańskim stylu, z których 120 objętych jest ochroną konserwatorską. W najstarszej chacie z 1798 roku mieści się w Muzeum Powstania Chochołowskiego.  Z myślą o rekreacji i relaksie w Chochołowie powstał największy kompleks basenów termalnych na Podhalu. Jedną z najważniejszych imprez kulturalnych Podhala, organizowaną na terenie Czarnego Dunajca, jest „Hołdymas”, czyli dożynki góralskie.

Długość ścieżek rowerowych: 70 km

Szlaki turystyczne: https://czarny-dunajec.pl/turystyka-i-rekreacja/mapki-tras-turystycznych

Dodatkowe informacje: czarny-dunajec.pl