Gmina Jabłonka | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Gmina Jabłonka

Gmina Jabłonka składa się z 7 sołectw: Jabłonka, – siedziba gminy, Jabłonka-Bory, Lipnica Mała, Orawka, Podwilk, Zubrzyca Dolna, Zubrzyca Górna. Obejmuje obszar 213,28 km².

Sąsiedztwo Babiej Góry sprawia, że gmina jest atrakcyjnym miejscem dla turystów. Wiodą tędy szlaki piesze i rowerowe. Najstarszym zabytkiem jest pełen uroku, drewniany kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce z XVII w., będący najstarszą świątynia katolicką całej Górnej Orawy. Jego wnętrze pokrywa bogata polichromia – m.in. na chórze widnieją sceny ilustrujące dekalog, pozwalające poznać dawne obyczaje mieszkańców wsi orawskich.

Podobne walory poznawcze posiada także skansen - muzeum drewnianej architektury w Zubrzycy Górnej. Orawski Skansen Etnograficzny zlokalizowany jest przy starym XVIII-wiecznym dworze, wokół którego zgromadzono zabytkowe obiekty z całej Orawy. Są to m.in.: karczma, olejarnia, kuźnia, folusz i tartak oraz kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej przeniesiony z Tokarni. W chałupach wiejskich na uwagę zasługuje specyficzny element architektury orawskiej tzw. wyżki, czyli balkony na ścianie frontowej, pod dachem domostwa.

W Danielkach - niewielkim przysiółku Orawki - znajduje się figura Piety z 1749 r., jedna z najstarszych kamiennych rzeźb na Górnej Orawy. Kamienne krzyże i figury są charakterystycznym elementem krajobrazu kulturowego Orawy. We wsi znajduje się także urocza, murowana kapliczka z gontowym dachem, a tuż obok drewniana dzwonnica do odganiania burzy, jedna z ostatnich na Orawie.

Szlaki turystyczne: http://mapa.jablonka.pl/

Dodatkowe informacje: www.jablonka.pl