Gmina Czarny Dunajec | O Powiecie

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Gmina Czarny Dunajec

Gmina Czarny Dunajec jest jedną z większych samorządowych jednostek administracyjnych województwa małopolskiego, podzieloną na 15 sołectw: Chochołów, Ciche, Czarny Dunajec, Czerwienne, Dział, Koniówka, Odrowąż, Piekielnik, Pieniążkowice, Podczerwone, Podszkle, Ratułów, Stare Bystre, Wróblówka oraz Załuczne. Gmina Czarny Dunajec zajmuje powierzchnię ewidencyjną około 217,2 km2, natomiast powierzchnia geodezyjna to 238,3 km2. Zamieszkiwana jest przez ok. 22 tys osób.

Atrakcyjnie położona gmina o wybitnych walorach turystycznych i wypoczynkowych, posiada nieskażone środowisko naturalne oraz niepowtarzalny krajobraz. Rzeźba terenu w gminie jest zróżnicowane, gdyż w dużej części ma charakter równinny, który tworzy Kotlina Orawsko-Nowotarska, jednak płynące tam potoki przypominają o bliskim sąsiedztwie gór. Takie ukształtowanie powierzchni kotliny odkrywa turyście doskonały widok na całe pasmo Tatr, Gorców i Babią Górę oraz pomniejsze wzniesienia. Najważniejszą rzeką gminy jest Czarny Dunajec, nad którego brzegami stworzono dogodne warunki do biwakowania i kąpieli, jakich nie posiada żadna z pozostałych miejscowości w okolicy.

Obok bogatych walorów środowiska przyrodniczego gmina Czarny Dunajec ma do zaoferowania turyście niemniej atrakcyjne zabytki i kulturę ludową. Perłą na skalę całego Podhala jest niewątpliwie zespół zagród w starym podhalańskim stylu, z których 120 objętych jest ochroną konserwatorską. W najstarszej chacie z 1798 roku mieści się w Muzeum Powstania Chochołowskiego. Jedną z najważniejszych imprez kulturalnych Podhala, organizowaną na terenie Czarnego Dunajca, jest „Hołdymas”, czyli dożynki góralskie.