Spartanie, burza w szklance wody i myślące samochody w ZSTiP | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Spartanie, burza w szklance wody i myślące samochody w ZSTiP

8 marca 2013

Festiwal Nauki w Zespole Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu to już tradycja. W ramach VII festiwalu odbyły się eksperymenty fizyczne i chemiczne, pokazy filmów oraz konkurs matematyczny. Stanowiska edukacyjne stanowiły szczególne miejsca, w których, każdy mógł zgłębić wiedzę na temat różnych zagadnień technicznych i naukowych. W sali chemicznej uczniowie poznali zjawisko osmozy, zobaczyli burzę w szklance wody i barwne płomienie. Na stanowiskach historycznych przedstawione zostały osiągnięcia techniczne i naukowe. Zwiedzający poznali zasadę działania transformatora, obejrzeli widmo spektroskopowe, nauczyli się programowania mikrokontrolerów a na stanowisku „Bezpieczny pieniądz” odróżniania falsyfikatów od autentyków.

W tym roku w ramach festiwalu miała miejsce już IV wystawa "Myślący samochód", realizowana ze szkołą Jobelmann Schule Berufsbildende Schulen I Stade z Niemiec w ramach unijnego projektu Leonardo da Vinci. Tym razem uczniowie zademonstrowali działanie samochodu autonomicznego, funkcjonowanie elektrycznego sterowania szyb, centralnego zamka, sterowanych elektrycznie lusterek, asystenta parkowania – martwa strefa, czujnika zmierzchu, klimatyzacji i regulacja świateł.

Pobyt stażowy uczniów z Niemiec to nie tylko przygotowanie wystawy, lecz również udział w lekcjach, praktyka w warsztatach szkolnych ZSTiP oraz w serwisie samochodowym Opel Marimex, wycieczki do fabryki samochodów w Tychach, do Krakowa, wyjazd do Auschwitz.Tekst i zdjęcia: ZSTiP w Nowym Targu