Nowotarskie obchody 73. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Nowotarskie obchody 73. rocznicy napaści ZSRR na Polskę.

18 września 2012

"Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco

i da ci sążeń ziemi pod wierzbą - i spokój

by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu

najtrudniejszego kunsztu - odpuszczania win..."

Zbigniew Herbert

Nowotarskie obchody 73. rocznicy napaści ZSRR na Polskę rozpoczęła msza za poległych i pomordowanych na Wschodzie, w kościele pw. św. Katarzyny. Po mszy poczty sztandarowe reprezentujące szkoły z całego powiatu, służby mundurowe, organizacje i stowarzyszenia wraz z delegacjami udały się pod krzyż Katyński. Wartę honorową w miejscu poświęconym pamięci pomordowanych na wschodzie pełniły harcerki z ZHR, funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz członkowie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 17 Infanterie Division 21 Infanterie Regiment - Nowy Targ. Ci ostatni w mundurach bojowych żołnierzy Września '39.

Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrali Maciej Jachymiak – Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego oraz Pani Poseł Anna Paluch. W swych wystąpieniach podkreślali jak ważna dla nas i przyszłych pokoleń jest pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach. 17 września 1939 roku, dzień napaści sowieckiej na Polskę, był dla naszego kraju wydarzeniem wyjątkowo bolesnym. Funkcjonariusze NKWD w pierwszej kolejności likwidowali oficerów, policjantów i przedstawicieli innych służb, wykładowców wyższych uczelni - uderzając w potencjał intelektualny ojczyzny, zabierając jej najważniejszych ludzi - skrycie, w milczeniu i kłamstwie. Nie możemy zapomnieć, że 17 września Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, że armia ta jest odpowiedzialna za mordowanie jeńców, masakrę ludności cywilnej, deportacje na Sybir, gdzie co trzeci wywieziony nie wytrzymywał ekstremalnych warunków życia. Dziś przywracamy pamięć ofiar nie po to, by budzić chęć odwetu. Nawołujemy do pojednania i przebaczenia, ale to nie może zamazywać pamięci. Musimy zawsze pamiętać, bo wybaczać nie znaczy zapomnieć.

Apel poległych odczytał porucznik Franciszek Sołtys. Delegacje władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji, organizacji, szkół złożyły pod Krzyżem Katyńskim wiązanki. Uroczystość zorganizowaną przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu oraz Powiatowe Centrum Kultury zakończyła wspólnie odśpiewana Rota.

Tekst: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu.

Zdjęcia: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu oraz Michał Adamowski.