Kolejne „Pole Nadziei” w Nowym Targu. | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Kolejne „Pole Nadziei” w Nowym Targu.

29 września 2012

W dniu 27 września 2012 roku przed nowotarskim szpitalem pod oknami Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Nowym Targu posadzono kolejne POLE NADZIEI Fundacji im. Adama Worwy. W uroczystości wzięli udział Starostowie Krzysztof Faber i Maciej Jachymiak, Dyrektor Szpitala d/s Pielęgniarstwa Alicja Jarosińska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Maria Sendorowicz, a także przedstawiciele niektórych szkół, które włączyły się w akcję.

POLA NADZIEI to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Celem programu jest pozyskanie środków na potrzeby hospicjów i propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie.

Symbolem akcji jest żonkil. Już w czasach starożytnychkwiat ten był symbolem nadziei na nowe życie - odrodzenie, a dzisiaj jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową - przypomina nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.

W Polsce w tym roku rozpocznie się szesnasta edycja programu. Koordynuje ją Hospicjum św. Łazarza z Krakowa.

Fundacja im. Adama Worwy po raz trzeci organizuje tę akcję na Podhalu. W pierwszej edycji współpracowało z nami około 20szkół z powiatu nowotarskiego, w drugiej – ponad 35. Akcja przebiega w dwóch etapach: jesiennym i wiosennym. Jesienią wokół różnych instytucji sadzi się cebulki żonkili. Wiosną gdy zakwitną pola żonkilowe - „Pola Nadziei” - przeprowadzane są główne akcje m.in. pogadanki w szkołach, konkursy, spektakle.

Dzięki przeprowadzonym w trakcie trwania akcji kwestom do bezpłatnej wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Fundacja zakupiła między innymi: łóżka rehabilitacyjne z pilotem, koncentratory tlenu, chodziki, podnośniki wannowe, materace przeciwodleżynowe, krzesła toaletowe. Sprzęt trafił do chorych, dając im namiastkę samodzielności, a bliskim - opiekunom bardzo ułatwił pielęgnację. Ponadto część środków finansowych Fundacja przeznaczyła na rehabilitację domową najbardziej dotkniętych chorobą.

Tekst: Fundacja im Adama Worwy.

Zdjęcia: PCK Nowy Targ