Apel Poległych w I LO im Seweryna Goszczyńskiego. | Multimedia

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Apel Poległych w I LO im Seweryna Goszczyńskiego.

12 listopada 2012
Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie”.
Dziady cz.III” A. Mickiewicz

W dniu 9 listopada 2012 w I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu odbył się uroczysty Apel Poległych. Tradycja organizacji tego wydarzenia sięga lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Tegoroczny apel był jednak szczególny, gdyż został połączony z odsłonięciem i poświęceniem nowych tablic pamiątkowych. Tablice upamiętniają uczniów i profesorów szkoły pomordowanych lub poległych w I wojnie światowej, wojnie polsko-bolszewickiej i II wojnie światowej. W wyniku kilkuletnich poszukiwań historyka Jacka Waksmundzkiego udało się przywrócić pamięci 134 kolejne nazwiska profesorów i absolwentów szkoły poległych i pomordowanych, głównie w wyniku sowieckich represji w czasie II wojny światowej, które zostały zamieszczone na tablicach.

Uroczystość zgromadziła wielu wspaniałych gości, w tym między innymi kardynała Stanisława Dziwisza - Metropolitę Krakowskiego, Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego. Władze Powiatu Nowotarskiego reprezentowane były przez Przewodniczącego Rady Powiatu Jana Krzaka, Starostę Nowotarskiego Krzysztofa Fabera i Wicestarostę Macieja Jachymiaka. W uroczystości wzięli udział również uczniowie oraz krewni upamiętnionych absolwentów i profesorów Goszczyńskiego.

Tablice zostały uroczyście poświęcone przez absolwenta liceum - kardynała Stanisława Dziwisza, natomiast ich odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin poległych oraz władz powiatu. Uroczystość zorganizowana i poprowadzona przez dyrekcję szkoły została uświetniona przejmującym występem uczniów liceum im. Seweryna Goszczyńskiego.