XII Festiwal Muzyka nad Zdrojami Szczawnica 2019 | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

XII Festiwal Muzyka nad Zdrojami Szczawnica 2019

Termin
29 czerwca – 10 sierpnia 2019
Zdjęcie 1

Lato już w pełni zagościło w Szczawnicy, wszyscy cieszą się słońcem, wakacjami i ciepłem pięknych długich dni. Wieczorami w wybrane dni lipca i jeden w sierpniu  Katarzyna Wiwer i Rafał Monita serdecznie zapraszają do posłuchania muzyki przygotowanej na dwunasty już Letni Festiwal Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się wraz ze Stowarzyszeniem Passionart koncertem 29 czerwca poświęconym pamięci Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica wypada w tym roku. Wystąpi Górecki Chamber Choir wraz z solistami pod kierunkiem Marcina Wróbla. Będzie to okazja poznać nie tylko operową twórczość polskiego kompozytora narodowego, ale też mniej znaną kościelną. Ten koncert odbędzie się w ramach festiwalu Royal Opera Festival, którego część odbywa się także w Szczawnicy.

Drugi koncert 6 lipca będzie współczesnym uzupełnieniem pierwszego. Będzie to gratka dla fascynatów muzyki gospel, a także niespodzianka dla nie znających jej. Wystąpi pełen energii zespół Manchester Inspirational Voices z Wielkiej Brytanii pod kierunkiem i ze współudziałem charyzmatycznego wokalisty Wayne’a Ellingtona. Ten koncert może stać się prawdziwą ucztą muzyczną dla znawców tej muzyki, ale także przyciągnie fanów tego zespołu występującego na całym świecie. Zarówno solista, jak i zespół gwarantują wysoki poziom artystyczny oraz niezapomniane przeżycia duchowe.

Dwa kolejne koncerty to dla pewnego odpoczynku muzyka kameralna w ciekawych programach, w ciekawym wykonaniu. 21 lipca wystąpią Katarzyna Wiwer – sopran i Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa w programie „Z harfą w ogrodzie”. Na program złożą się polskie pieśni romantyczne Moniuszki, Chopina i Karłowicza, i inne muzyczne niespodzianki. Na ostatnim koncercie w lipcu 26 lipca wystąpi słowacki organista Marek Vrabel z recitalem organowym na szczawnickich organach Tomasza Falla.

Finał festiwalu 10 sierpnia będzie wielkim świętem regionu Pienin i nie tylko. Przez cały dzień będą odbywały się prezentacje rękodzieła twórców ludowych ze Szczawnicy i okolic, warsztaty rękodzieła regionalnego oraz finałowy koncert pt. „ETNO-głosy”, wielki wspólny koncert zespołu Cracow Singers oraz zespołów regionalnych, podczas którego usłyszymy muzykę góralską w wielu ciekawych brzmieniach, koncert ten odbędzie się w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy.

To świetna okazja umilenia swojego czasu w festiwalowych wieczorach, a będzie to z pewnością czas pełen przeżyć nie tylko estetycznych i duchowych, ale też prawdziwego odprężenia i radości. Koncerty jak co roku odbędą się kościele św. Wojciecha w Szczawnicy oraz w Dworku Gościnnym. Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak we współpracy z Uzdrowiskiem Szczawnica, Grupą Thermaleo, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Szczawnicy, Stowarzyszeniem Passionart, Stowarzyszeniem Gospel oraz Oficyną Artystyczną Astraia. Patronat honorowy nad festiwalem sprawują biskup tarnowski Andrzej Jeż, Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber oraz Burmistrz Miasta Szczawnica Grzegorz Niezgoda. Festiwal zrealizowany jest ze środków Powiatu Nowotarskiego, Miasta i Gminy Szczawnica oraz Narodowego Centrum Kultury.

Niech muzyka nad szczawnickimi zdrojami w duszy gra!

 

Program:

29.VI. sobota MONIUSZKO W SZCZAWNICY
Kościół św. Wojciecha, godz. 20.15
Katarzyna Guran – sopran, Joanna Święszek – alt, Bartłomiej Chorąży – tenor, Maciej Drużkowski – baryton
Górecki Chamber Choir
Marcin Wróbel – dyrygent
Marek Pawełek – organy

6.VII. sobota GOSPEL W PIENINACH

Kościół św. Wojciecha, godz. 20.15
Manchester Inspirational Voices (Wielka Brytania) Wayne Ellington – prowadzenie i śpiew

21.VII. niedziela Z HARFĄ W OGRODZIE

Dworek Gościnny, godz. 18.00
Katarzyna Wiwer – sopran
Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa

26.VII. piątek RECITAL ORGANOWY

Kościół św. Wojciecha, godz. 20.00
Marek Vrábel – organy (Słowacja)

10.VIII. sobota ETNO-dzień nad Zdrojami

– prezentacja rękodzieła twórców ludowych ze Szczawnicy i okolic
– warsztaty rękodzieła regionalnego
– ETNO-głosy wielki wspólny koncert zespołu Cracow Singers oraz zespołów regionalnych w kościele św. Wojciecha w Szczawnicy