VIII Festiwal Barok na Spiszu | Kalendarium

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

VIII Festiwal Barok na Spiszu

Termin
15 – 25 sierpnia 2019
Zdjęcie 1

Fundacja Kulturalny Szlak ma zaszczyt zaprosić na VIII Festiwal Barok na Spiszu. W tym roku będzie to pięć koncertów w Jurgowie, Niedzicy, Nowej Białej Frydmanie i zamku w Niedzicy, tematem przewodnim "Emocje w baroku". Początek już w najbliższą środę 15 sierpnia o godz. 18.30 w kościele św. Sebastiana w Jurgowie. Jak co roku koncerty poprzedzą oprowadzania po kościołach i mini wykłady o prezentowanej muzyce. Dołączam plakat i informację o festiwalu.

Oto szczegółowy program festiwalu:

15 SIERPNIA 2019, czwartek, JURGÓW, kościół św. Sebastiana
18.00 oprowadzanie po kościele (ks. Piotr Kosakowski)
18.30 koncert (mini-wykład: Maurycy Raczyński)
Overtone (Wrocław) POD OSŁONĄ NOCY... CZYLI KOBIETA W BIBLII I NIE TYLKO

17 SIERPNIA 2019, sobota, NIEDZICA, kościół św. Bartłomieja
16.30 oprowadzanie po kościele (Elżbieta Łukuś)
17.00 koncert (mini-wykład: Anna Budzyńska i Katarzyna Wiwer)
Ensemble del Passato (Poznań) SACRUM I EMOCJE

23 SIERPNIA 2019, piątek, NOWA BIAŁA, kościół św. Katarzyny
17.30 oprowadzanie po kościele (ks. Tadeusz Korczak)
18.00 koncert (mini-wykład: Katarzyna Wiwer)
Scepus Baroque (Spisz) NARZECZONA CZY MNISZKA? TĘSKNOTA ZA OBLUBIEŃCEM

24 SIERPNIA 2019, sobota, FRYDMAN, kościół św. Stanisława
17.30 oprowadzanie po kościele (Piotr Wojtaszek)
18.00 koncert (mini-wykład: Dominika i Mateusz Małeccy)
Capella 1547 (Leszno) OGIEŃ I WODA - SPORY MAŁŻEŃSKIE

25 SIERPNIA 2019, niedziela, NIEDZICA, Zamek Dunajec
19.15 koncert (mini-wykład: Andrzej Zawisza)
Katarzyna Wiwer, Christoph Urbanetz, Andrzej Zawisza ANGIELSKIE „PIEŚNI SZALONE” (MAD SONGS)

Informacja o festiwalu:

Festiwal Barok na Spiszu narodził w roku 2012 i w ciągu sześciu lat trwania stał się jednym z najciekawszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Ideą powstania była organizacja koncertów muzyki barokowej we wnętrzach urokliwych kościołów na Spiszu, których wyposażenie w głównej mierze pochodzi z epoki baroku. Na festiwal zapraszani są znakomici artyści, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na instrumentach z epoki i z użyciem historycznych technik gry, czy śpiewu. Festiwal kładzie szczególny nacisk na prezentację artystów polskich oraz barokowej muzyki polskiej.

W tym roku tematem festiwalu będą EMOCJE. Zatem zapraszamy Państwa na pięć ekscytujących i pełnych gorących uczuć koncertów. Festiwal zainauguruje 15 sierpnia zespół Overtone z Wrocławia w programie zatytułowanym „Pod osłoną nocy, czyli kobieta w Biblii i nie tylko”. Program ten wypełni muzyka francuska, a głównymi bohaterkami będą kobiety: biblijna Judyta oraz legendarna królowa Kartaginy Dydona. 17 sierpnia zespół Ensemble del Passato (Poznań) pomoże nam przyjrzeć się nieco głębiej emocjom w muzyce sakralnej w programie zatytułowanym „Sacrum i emocje”. Usłyszymy w jaki sposób teatralność zaczęła się wkradać do nieskażonej dotąd porywami ziemskich uczuć muzyki kościelnej. A to za sprawą mistrzów wczesnego baroku włoskiego, jakimi byli m.in. Claudio Monteverdi i Tarquinio Merula. 23 sierpnia będziemy świadkami szczególnie mocnych emocji, a mianowicie tych związanych z pójściem do klasztoru, które nie zawsze było aktem dobrowolnym. Zespół Scepus Baroque w odsłonie żeńskiej wraz z aktorką Anną Bugajską wystąpi w ekscytującym programie „Narzeczona czy mniszka? Tęsknota za Oblubieńcem”, w którym usłyszymy utwory mniszek–kompozytorek. Za to 24 sierpnia zupełnie zmienimy nastrój i w programie „Ogień i woda” będziemy świadkami sporów małżeńskich dwojga skrzypków barokowych Dominiki Małeckiej i Mateusza Małeckiego, którzy dadzą nam odpowiedź na pytanie: czy skrzypce umieją mówić? A żeby na zakończenie podnieść temperaturę niemal do wrzenia festiwal zakończą 25 sierpnia angielskie „Pieśni szalone” (Mad songs) w wykonaniu Katarzyny Wiwer (sopran) z towarzyszeniem dwóch wspaniałych muzyków: klawesynisty Andrzeja Zawisz oraz wirtuoza violi da gamba Christopha Urbanetza. Nie zabraknie w tym roku również ciekawych mini wykładów, zwiedzania z przewodnikiem pięknych spiskich zabytkowych kościołów oraz zawsze miłych i interesujących spotkań z artystami. Serdecznie zapraszamy do przeżycia z nami dwóch wspaniałych festiwalowych weekendów.

VIII Festiwal Barok na Spiszu, Niedzica 2019 zrealizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne – jej Włodarzowi: Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi nisko się kłaniamy. Słowa podziękowania należą się także naszym partnerom, firmom i instytucjom, wspierającym nasze działania na Spiszu: Muzeum-Zamkowi w Niedzicy, Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskiemu, Jurgów Ski, Kotelnicy Białczańskiej, Orlemu Gniazdu w Sromowcach Wyżnych. Wszystkim naszym patronom, dzięki którym ta edycja festiwalu jest tak obfita, bardzo serdecznie dziękujemy. Patronat medialny nad festiwalem sprawują: Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl, Małopolskaonline.pl. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski i Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz.


Serdecznie zapraszamy do spędzenia sierpnia na barokowym Spiszu!

Zapraszamy też na stronę festiwalu baroknaspiszu.pl i na festiwalowego facebooka.