7. Nowotarska Noc Muzeów | Kalendarium

Strona główna

7. Nowotarska Noc Muzeów

Termin
20 maja 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5


Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu wraz z partnerami serdecznie zaprasza na kolejną siódma już edycję Nowotarskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się w najbliższą sobotę 20 maja. Jedną z atrakcji tegorocznej imprezy będzie piknik edukacyjno-militarny na płycie nowotarskiego rynku. Jest to swoistego rodzaju powrót, do tradycji organizacji tzw. „wehikułów czasu” na głównym placu miasta i spotkań mieszkańców z grupami rekonstrukcji historycznych, jakie jeszcze kilka lat temu organizowało Polskie Towarzystwo Historyczne.

W tegorocznej edycji, której motywem przewodnim będą Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie, od godziny 17:00 będzie można podziwiać kilkanaście pojazdów wojskowych z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie zatem słynnego amerykańskiego półgąsienicowego transportera Half Truck, również kultowego samochodu terenowego Willis czy półciężarówki Dodge. Wszyscy uczestnicy spotkania będą mogli obejrzeć samochód sztabowy wraz z obsługą oraz motocykle. Pojazdom towarzyszyć będą rekonstruktorzy i rekonstruktorki w mundurach wojskowych, członkowie Grupy Historycznej „Breda” z Bielska Białej. Dzieci, młodzież i wszyscy mieszkańcy miasta oraz regionu będą zatem mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się ze sprzętem wojskowym, dotknąć żywej historii, porozmawiać z rekonstruktorami.

Piknikowi towarzyszyć będzie wystawa w salach ratusza zatytułowana „Droga nadziei. Z gułagów Rosji do ziemi włoskiej. 75. Rocznica wyjścia Armii Gen. Władysława Andersa z ZSRR”, po której oprowadzać będą jej kuratorzy. Kulminacyjnym momentem tegorocznej Nocy Muzeum będzie o godz. 00:10 projekcja filmu fabularnego pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Zapowiada się więc wyjątkowa uczta historyczna dla koneserów barwnych dziejów naszego kraju.

Wzorem lat ubiegłych w organizacji Nocy Muzeów uczestniczą zaprzyjaźnione z nowotarską placówką instytucie i stowarzyszenia, które przygotowała równie interesującą ofertę dla naszych szanownych gości. Bursa Gimnazjalna (17:00-22:00) na ul. Nadwodniej 5, o godzinie 18:00 zaprasza na otwarcie wystawy uczniów I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu. Prezentowane będą również inne wystawy historyczne. (m in. Dzieje Bursy Gimnazjalnej w dokumencie i fotografii utrwalone). Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) zaprezentuje oprócz wystaw, premierę filmu pt. „Wujek” – Salę można zwiedzać w godzinach od 17:00 do 23:00. Z kolei o godzinie 20:00 MCK „Sokół” Galeria BWA „Jatki” (ul. Kościuszki 4) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni”. Zwiedzanie wystaw – od 17:00 do 24:00. Wystawę z zasobów własnych oraz m.in. Muzeum Podhalańskiego w Nowym Targu pt. „Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" zaprezentuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1 ). Otwarcie ekspozycji odbędzie się o godzinie 21:00 a bibliotekę można odwiedzać w godzinach od 17:00 do 24:00. Równie ciekawie zapowiada się wizyta w Urzędzie Miasta w Nowym Targu (Krzywa 1), gdzie w godzinach od 18:00 do 24:00 będzie można zwiedzać oryginalny schron z okresu Zimnej Wojny (Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu) (ul. Krzywa 1).

Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje jest nieodpłatny. Organizatorzy serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów.