Informator Turystyczny

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Informator Turystyczny

Witamy w Powiecie Nowotarskim

Zapraszamy na wędrówkę pełnymi atrakcji szlakami Powiatu Nowotarskiego, krainy bogatej dziedzictwem i różnorodnością. Powitamy Was tu z tradycyjną góralską gościnnością. Do dzisiaj w wielu góralskich domach, na haftowanych obrazach widnieje sentencja: „Gość w dom, Bóg w dom…”, jest ona również żywa w sercach i tak jak każe obyczaj przyjmujemy naszych gości.

Postaramy się pokazać Państwu najciekawsze zakątki Powiatu Nowotarskiego i zachęcić do odwiedzenia naszego regionu i spędzenia z nami wolnego czasu.

Powiat Nowotarski leży na południu Polski, u podnóża Karpat i obejmuje swoim zasięgiem najbardziej malownicze ziemie, od zielonej Orawy z torfowiskami wysokimi, nad którymi góruje Królowa Beskidów- Babia Góra, przez Podhale, lesiste Gorce, pełne atrakcji Jezioro Czorsztyńskie, ciekawe zakątki Spisza, aż po tnące błękit nieba wapienne skały Pienin sterczące dumnie nad Dunajcem.

Jeżeli chcecie poznać uroki południowej Polski i prawdziwą naturę, warto przyjechać właśnie tutaj. Powiat Nowotarski obejmuje ogromną różnorodność krajobrazu, bogate dziedzictwo architektury i sztuki ludowej oraz liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

Zróżnicowany klimat regionu, bogactwo naturalnych wód leczniczych i mineralnych sprawiły, że to właśnie tutaj ulokowane są najbardziej znane uzdrowiska: Miasto Dzieci Świata Rabka- Zdrój czy charakterystyczna malowanymi znakami willi - Szczawnica, które od lat mają swoich wiernych kuracjuszy.

W Powiecie Nowotarskim mamy 3 parki narodowe: Babiogórski, Gorczański i Pieniński. Malownicze zbocza Beskidów, Pienin, zielone przestrzenie czy rwące rzeki, to zaplecze dla wszelkich form turystyki aktywnej, specjalistycznej, agroturystyki oraz ekoturystyki.

Na miłośników górskich wypraw czekają kilometry szlaków turystycznych, na rowerzystów - ścieżki rowerowe, natomiast amatorów hippiki zaskoczy duża ilość stadnin i ośrodków jazdy konnej, przygotowanych szlaków i… przestrzeni. Kto lubi mocniejsze wrażenia, może tu pokonywać bystre nurty rzek kajakiem, sprawdzić swe siły we wspinaczce, albo wznieść się na lotni.

Powiat Nowotarski może pochwalić się ogromną liczbą zabytków, ujętych w Szlak Architektury Drewnianej czy Szlak Gotycki.

Orawa, Podhale, Pieniny i Spisz - te cztery krainy historyczno - geograficzne, mają wiele zakątków z widokiem na górskie szczyty i urokliwych krajobrazów. We wsiach stoją drewniane domy, kościoły, jakich nie buduje się nigdzie indziej w Polsce, pełne wspaniałych dzieł sztuki.

Poza Nowym Targiem - stolicą regionu, uzdrowiskami Rabką- Zdrój i Szczawnicą nie ma tu miast, jednak prawie każda wioska chlubi się bogatą historią i cennymi zabytkami.

Zapraszamy, więc na podróż po tej wyjątkowej krainie.