XXV Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego
XXV Sesja Rady Powiatu Nowotarskiego, odbyła się w dniu 29 stycznia 2026 roku o godz.13:00 w Starostwie Powiatowym w Nowym Targu.
Spotkanie rozpoczęły przewodniczące Rady Powiatu: Maria Domagała oraz Józefa Guziak witając wszystkich uczestników.
Następnie Starosta Nowotarski Tomasz Hamerski przedstawił sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie międzysesyjnym.
Kolejno Rada Powiatu Nowotarskiego przystąpiła do procedowania uchwał:
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej na rok 2026 nr 154/XXIV/2025 z dnia 30 grudnia 2025 r.
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Nowotarskiego.
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie wyrażenia zgody na uczestnictwo Powiatu Nowotarskiego i Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu w Klastrze Energii „Zielona Generacja Nowy Targ”.
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie udzielenia pomocy finansowej z budżetu Powiatu Nowotarskiego Gminie Krościenko nad Dunajcem na realizację zadania pn.: „Przebudowa istniejącego połączenia ciągu pieszo-rowerowego z rondem im. Marii i Lecha Kaczyńskich w Krościenku nad Dunajcem”.
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie powierzenia Gminie Jabłonka prowadzenia zadania z zakresu dróg publicznych.
- Podjęcie Uchwały Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie stwierdzenia niewłaściwości Rady Powiatu Nowotarskiego do rozpatrzenia skargi i przekazania jej według właściwości.
- Podjęcie Rezolucji Rady Powiatu Nowotarskiego w sprawie poparcia budowy południowej obwodnicy Nowego Targu w rezerwie terenu wyznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego NOWY TARG 26 (RÓWNIA SZAFLARSKA) z uwzględnieniem uwag Zarządu Powiatu Nowotarskiego
Jednym z ważniejszych punktów spotkania było przyjęcie rezolucji w sprawie budowy obwodnicy miasta.
REZOLUCJA NR 9/XXV/2025 RADY POWIATU NOWOTARSKIEGO z dnia 29 stycznia 2026 r. w sprawie poparcia budowy południowej obwodnicy Nowego Targu w rezerwie terenu wyznaczonej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego NOWY TARG 26 (RÓWNIA SZAFLARSKA) z uwzględnieniem uwag Zarządu Powiatu Nowotarskiego.
Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 6, 8 i 15 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U.2025.1684) oraz § 17 ust. 2 pkt 4 Regulaminu Rady Powiatu Nowotarskiego stanowiącego załącznik nr 4 do
Statutu Powiatu Nowotarskiego (przyjętego Uchwałą Nr 71/VII/2019 Rady Powiatu Nowotarskiego z dnia 25 marca 2019r., Dz. Urz. Woj. Małopolskiego z 2019 r. poz. 3764), Rada Powiatu Nowotarskiego uchwala, co
następuje:
§ 1. Rada Powiatu Nowotarskiego wyraża pełne poparcie dla realizacji inwestycji pn. „Budowa obwodnicy Nowego Targu w ciągu DK49” w wariancie przebiegającym w rezerwie terenu wyznaczonej w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego NOWY TARG 26 (RÓWNIA SZAFLARSKA). Jednocześnie Rada Powiatu Nowotarskiego uznaje za niezbędne dla ochrony interesu społecznego, przyrodniczego i gospodarczego regionu ,uwzględnienie w procesie projektowym i realizacyjnym uwag zgłoszonych przez Zarząd Powiatu Nowotarskiego
w toku postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
§ 2. 1. Wariant przebiegu obwodnicy zgodny z rezerwą MPZP Nowy Targ 26, pod warunkiem uzupełnienia go o postulaty techniczne samorządu powiatowego i miejskiego, stanowi rozwiązanie kompromisowe, godzące w sposób możliwie najszerszy oczekiwania wszystkich interesariuszy: mieszkańców obawiających się uciążliwości, samorządów lokalnych dążących do rozwoju, organizacji ekologicznych chroniących zasoby przyrodnicze oraz inwestora.
2. Postulaty techniczne, których realizację Rada Powiatu uznaje za warunek konieczny dla zrównoważonego charakteru inwestycji, obejmują:
a) Zastąpienie nasypów ziemnych estakadą, w szczególności na odcinkach przebiegających przez tereny o znaczeniu przyrodniczym (dolina Białego Dunajca) oraz w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych i mieszkaniowych. Rozwiązanie to jest niezbędne dla zachowania ciągłości hydrologicznej korytarza potoku, utrzymania korytarzy migracyjnych zwierząt , uniknięcia efektu bariery przestrzennej dzielącej tkankę miejską oraz stworzenie nowych możliwości realizacji parkingów typu P+R.
b) Obniżenie niwelety drogi (niski nasyp) tam - gdzie estakada nie jest konieczna - w celu minimalizacji ingerencji w krajobraz i ograniczenia rozprzestrzeniania się hałasu, przy jednoczesnym zachowaniu osi widokowych dla istniejących terenów zabudowy wielorodzinnej
c) Likwidację otwartego zbiornika retencyjnego i zastąpienie go rozwiązaniami opartymi na istniejącej kanalizacji deszczowej w rejonach zurbanizowanych i rekreacyjnych (Nowotarska Strefa Relaksu), aby nie degradować walorów użytkowych i estetycznych terenu.
d) Realizację dodatkowego węzła (skrzyżowania) na ul. Lotników, który zapewni możliwość bezpośredniego i funkcjonalnego skomunikowania obwodnicy z lotniskiem miejskim oraz strefą gospodarczą w wschodniej
części miasta Nowy Targ, co jest kluczowe dla rozwoju tych obszarów.
e) Ograniczenie wprowadzania dodatkowego ruchu na ul. Szaflarską poprzez zaprojektowanie nawiązania obwodnicy do węzła „Nowy Targ Południe” w sposób, który nie obciąży miejskiej ulicy Szaflarskiej ruchem
tranzytowym. Wprowadzenie takiego ruchu groziłoby paraliżem komunikacyjnym tej części miasta, która już obecnie obsługuje intensywny ruch handlowy i mieszkaniowy.
§ 3. Rada Powiatu Nowotarskiego w uzasadnieniu swojego stanowiska wskazuje, że:
1. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta Nowy Targ jest jednym z priorytetowych zadań samorządów wszystkich szczebli. Jest to inwestycja niezbędna dla poprawy jakości życia mieszkańców Nowego Targu, a także dla poprawy komfortu, bezpieczeństwa i czasu dojazdu mieszkańców całego Powiatu, dla których Nowy Targ stanowi główny ośrodek administracyjny, edukacyjny, zdrowotny i miejsce pracy.
2. Wskazany wariant realizowany w rezerwie MPZP Nowy Targ 26 mieści się w zakresie dotychczas podjętych uchwał przez wszystkie samorządy, które wyrażały stanowisko w sprawie, stanowiąc jedyną realną płaszczyznę porozumienia międzygminnego.
3. Budowa południowej obwodnicy ma strategiczne znaczenie dla redystrybucji ruchu turystycznego w regionie. Usprawnienie dojazdu do wschodniej części powiatu odciąży układ drogowy w rejonie Nowego Targu
i umożliwi bardziej zrównoważony rozwój turystyki w całym subregionie podhalańskim.
4. Wzrost dostępności komunikacyjnej wpłynie bezpośrednio na wzrost zamożności samorządów, które mogą budować i wzmacniać swoją pozycję w Polsce na gruncie istniejącego, ogromnego potencjału turystycznego.
Budowa drogi, poprzez skrócenie czasu dojazdu i poprawę komfortu podróży, jest katalizatorem tych możliwości rozwojowych.
§ 4. Rada Powiatu postuluje, aby uwagi wykraczające obszarowo poza zakres wskazany we wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (w tym dotyczące szerszego powiązania z Drogą Wojewódzką 969) traktować jako oddolne inicjatywy samorządów. Mają one na celu poprawę układu transportowego w regionie i powinny zostać uwzględnione w dalszych pracach planistycznych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich.
§ 5. Rezolucję kieruje się do:
1. Ministra Infrastruktury,
2. Ministra Sportu i Turystyki,
3. Parlamentarzystów z terenu Podhala,
4. Wojewody Małopolskiego
5. Dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie
6. Marszałka Województwa Małopolskiego,
7. Zarządu Powiatu Tatrzańskiego,
8. Wójta Gminy Nowy Targ – jako organu właściwego w sprawie decyzji o środowiskowych
uwarunkowaniach,
9. Burmistrzów i Wójtów z terenu Powiatu Nowotarskiego,
10. Rad Gmin z terenu Powiatu Nowotarskiego.
§ 6. Wykonanie rezolucji powierza się Przewodniczącej Rady Powiatu Nowotarskiego.
§ 7. Rezolucja wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uzasadnienie do Rezolucji Rady Powiatu Nowotarskiego:
Nowy Targ, jako stolica powiatu i historyczne centrum Podhala, pełni funkcję węzła, w którym zbiegają się kluczowe korytarze transportowe: droga krajowa DK47 (popularna „Zakopianka” prowadząca z Krakowa do Zakopanego), droga krajowa DK49 (kierująca ruch w stronę przejścia granicznego ze Słowacją w Jurgowie) oraz drogi wojewódzkie DW969 (główny szlak w Pieniny) oraz DW957 (droga w kierunku Orawy). Obecny układ drogowy, wprowadza cały potok tranzytowy na osi wschód – zachód, do przejazdu przez Aleje Tysiąclecia i ścisłe centrum miasta. Analizy wykazują, że kumulacja ruchu lokalnego i powiatowego, wynikająca z codziennych dojazdów do pracy, szkół czy szpitala, w połączeniu z turystycznym ruchem tranzytowym, prowadzi do systematycznego paraliżu komunikacyjnego.
Inwestycja realizowana w ramach rządowego „Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020–2030” ma na celu wyprowadzenie tego ruchu poza tereny zwartej zabudowy, co stanowi warunek konieczny dla zrównoważonego rozwoju aglomeracji nowotarskiej. Specyfika terenu, obejmująca unikalne walory przyrodnicze Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, bliskość rezerwatu „Bór na Czerwonem” oraz dynamiczną urbanizację Równi Szaflarskiej, wymaga jednak podejścia niestandardowego. Dokumenty planistyczne wskazują na jeden korytarz, który został formalnie zabezpieczony pod tę inwestycję. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Nowy Targ 26 (Równia Szaflarska), uchwalony w 2013 roku, precyzyjnie wyznaczył rezerwę terenu pod budowę drogi klasy GP, czyli drogi głównej ruchu przyspieszonego. Należy wspomnieć również, iż już w opracowaniu: „Studium lokalizacyjno– funkcjonalno – ruchowe rozwoju podhalańsko tatrzańskiego układu komunikacyjnego ze szczególnym uwzględnieniem dostępności Miasta Zakopane” z 2009 roku była wskazana ta rezerwa pod przyszłą drogę. Korytarz ten jest znany inwestorom i mieszkańcom od ponad dekady, a wykorzystanie tej rezerwy planistycznej, w połączeniu z rozwiązaniami zgłoszonymi przez Zarząd Powiatu Nowotarskiego, ogranicza konieczność wyburzeń i wywłaszczeń w porównaniu do innych opracowanych wariantów.
W toku debaty publicznej pojawiła się koncepcja tak zwanego „Wariantu Społecznego” (W4), który zakładał przesunięcie drogi na południe, wzdłuż granicy administracyjnej miasta Nowy Targ i gminy Szaflary, w bezpośrednie sąsiedztwo rezerwatu „Bór na Czerwonem”. Mimo poparcia części mieszkańców szczegółowa analiza wykazuje, że wariant ten jest niezwykle trudny do realizacji z przyczyn obiektywnych. Rezerwat ten jest obszarem torfowiskowym o znaczeniu międzynarodowym, a dane hydrogeologiczne jednoznacznie wskazują, że jest on zasilany wodami spływającymi z otaczającego go terenu. Budowa drogi, nawet na estakadzie, stworzyłaby w tym przebiegu barierę odcinając torfowisko i doprowadzając do jego degradacji.
Ponadto teren ten, określany jako bór bagienny, charakteryzuje się gruntami organicznymi o bardzo niskiej nośności, co sprawiłoby, że koszty posadowienia drogi byłyby niewspółmiernie wysokie, a ryzyko awarii budowlanej znaczne.
Dokonana analiza wskazuje na zasadność umiejscowienia drogi w korytarzu zgodnym z MPZP Nowy Targ 26 jako jedyną racjonalną opcję realizacji inwestycji. Wariant ten nie może jednak oznaczać zgody na degradację przestrzeni miejskiej, dlatego kluczowe jest wdrożenie postulatów Zarządu Powiatu Nowotarskiego złożonych w formie uwag do postępowania środowiskowego: najważniejszym z nich jest zastąpienie planowanych wysokich nasypów ziemnychkonstrukcją estakady na kluczowych odcinkach, szczególnie w rejonie doliny Białego Dunajca i w sąsiedztwie terenów rekreacyjnych. Estakada, jako konstrukcja ażurowa
posadowiona na punktowych fundamentach, umożliwi swobodne przemieszczanie się ludzi i zwierząt pod drogą, integrując tereny po obu stronach trasy. Pozwala to również na zagospodarowanie przestrzeni pod drogą, na przykład na parkingi czy ścieżki rowerowe. Na pozostałym odcinku, sąsiadującym z osiedlami mieszkaniowymi, droga powinna przebiegać na niskim nasypie, którego wysokość wynikałaby jedynie z rzędnej
wód powodziowych, co pozwoli zachować cenne osie widokowe na Tatry i Gorce. Projekt musi również uwzględniać pełne skomunikowanie obwodnicy z ulicą Lotników, ponieważ miejskie lotnisko jest strategicznym zasobem regionu. Brak bezpośredniego zjazdu marginalizuje jego znaczenie i utrudnia przyszły rozwój, choćby jako bazy LPR czy portu dla małego ruchu pasażerskiego. Węzeł ten obsłuży również wschodnią strefę
gospodarczą, eliminując konieczność nadkładania drogi przez transport ciężki.
Ważnym elementem uwag jest także sprzeciw wobec proponowanych rozwiązań węzła „Południe”, które wprowadzałyby dodatkowy ruch relacji Zakopane–Krościenko bezpośrednio na ulicę Szaflarską, już teraz obciążoną ruchem lokalnym. Proponuje się zamiast tego wykorzystanie równoległej drogi gminnej jako drogi zbiorczej oraz zastosowanie rozwiązań bezkolizyjnych. Dodatkowo, w rejonie Nowotarskiej Strefy Relaksu, zamiast niebezpiecznych i zajmujących miejsce otwartych zbiorników na wody opadowe, należy zastosować systemy kanalizacji deszczowej z separatorami.
Wariant Kompromisowy, czyli zmodyfikowany Wariant 3, jest rozwiązaniem, które nie narusza Konwencji Ramsarskiej, eliminuje „efekt muru” i usprawnia transport, wspierając turystykę w całym regionie. Realizacja drogi udrożni przejazd na linii DK47 – DK49 oraz sprawi, że dojazd do wschodnich części powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego stanie się szybszy i bardziej przewidywalny. Zwiększona dostępność przełoży się bezpośrednio na przychody przedsiębiorstw turystycznych i wzrost zamożności gmin. Dla mieszkańców powiatu nowotarskiego, miasto Nowy Targ stanie się bardziej przyjaznym miejscem pracy i edukacji, a wyprowadzenie tranzytu z centrum bezpośrednio wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa ich życia.
W świetle powyższego budowa południowej obwodnicy jest inwestycją o charakterze makroekonomicznym, wpływającą na pomyślność całego regionu.






