XXV Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie” | Wiadomości

Strona główna

XXV Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”

21 maja 2018
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W piątek 18 maja w Szkole Podstawowej w Szaflarach odbył się jubileuszowy, bo XXV Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie”. W tym roku patronat nad konkursem objął Małopolski Kurator Oświaty.

Kim był Augustyn Suski? W skrócie można napisać, że był poetą, działaczem ludowym i wielkim patriotą. We współpracy z Jadwigą Apostoł i Tadeuszem Popkiem opracował projekt deklaracji ideowej i statut Konfederacji Tatrzańskiej. Jego imię nosi miejscowa szkoła podstawowa, która co roku organizuje znany już na całym Podhalu, Spiszu i Orawie konkurs recytatorski. Jego celem jest nade wszystko kultywowanie pamięci o swoim patronie, który dzięki swej działalności, twórczości i heroizmowi życia zasłużył na pamięć potomnych. Przedsięwzięcie to już na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych Gminy Szaflary i Powiatu Nowotarskiego.

W tym roku konkurs miał jeszcze jeden symboliczny wymiar, bowiem jego okrągła rocznica przypadła jednocześnie w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomimo niezbyt pewnej pogody uroczystość rozpoczęła się przemarszem na rynek, gdzie w towarzystwie przedstawicieli władz, zaproszonych gości, pocztów sztandarowych oraz uczestników konkursu odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”, złożono kwiaty pod pomnikiem Augustyna Suskiego i wygłoszono przemówienia. W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz proboszcz Kazimierz Duraj, Wójt Gminy Szaflary Rafał Szkaradziński, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka, Dr hab. profesor nadzwyczajny Anna Mlekodaj, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Wąsik, Wizytator Delegatury Małopolskiego Kuratora Oświaty w Nowym Targu Dorota Słońska-Halczak, Sołtys Szaflar Władysław Migiel, Członek Prezydium Zarządu Związku Podhalan w Polsce Marta Zagórska, Dyrektorzy szkół gminy Szaflary oraz Gminnego Przedszkola, a także Dyrektor SP nr 5 w Nowym Targu Krzysztof Kuranda i Przewodnicząca Rady Rodziców SP w Szaflarach Anna Pańszczyk.

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu wicestarosta Władysław Tylka - Konkurs recytatorski im. Agustyna Suskiego "Strofy o Ojczyźnie" jest jednym z najbardziej znanych i ważnych dla Powiatu Nowotarskiego. O ważności przemawia fakt, że jest on nośnikiem pamięci historycznej, wzorców patriotyzmu w wychowaniu młodzieży, jak rónież nawiązuje do literatury i gwary podhalańskiej, któe to elementy są filarami polskości.

Po oficjalnym otwarciu 139 uczestników konkursu z 42 szkół udało się do sal, aby tam zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie w trzech grupach wiekowych oraz w dwóch kategoriach literackiej i gwarowej. Warto wspomnieć o tym, że przygotowania do konkursu rozpoczynają się już kilka tygodni wcześniej. Swoją cegiełkę dokładają wszyscy, bowiem  Święto Patrona Szkoły to dla naszej społeczności szkolnej ważne wydarzenie. Chcemy więc w tym dniu wypaść wyjątkowo, dlatego z ogromną starannością stroimy sale, gdzie recytowane są utwory, tworzymy tematyczne gazetki, a w samym dniu konkursu dbamy o zapewnienie przyjaznej atmosfery, aby każdy czuł się u nas, jak u siebie w domu.

W tym roku można było m.in. zobaczyć wystawę Kronik Szkolnych z najstarszą z nich datowaną na 1878 rok, wystawę prac Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Strofy o Ojczyźnie” wykonanych przez uczniów szkół z gminy Szaflary. Cała praca, jak i same obchody to wyraz hołdu i dumy z faktu, że Augustyn Suski-poeta i wielki działacz ruchu ludowego na Podhalu jest naszym patronem.

Składamy serdeczne podziękowania Starostwu Powiatowemu w Nowym Targu za coroczne wsparcie finansowe, które przeznaczane jest na nagrody dla uczestników. Tak więc XXV jubileuszowy Konkurs Recytatorski im. Augustyna Suskiego „Strofy o Ojczyźnie” przeszedł już do historii. A oto jego wyniki:

Grupa I (klasy 0-III SP - 25 uczniów): 

I m. Maja Malinowska - SP nr 1 w Szczawnicy 
II m. Michał Różany - SP nr 1 w Szczawnicy 
III m. Dawid Szewczyk - SP w Gronkowie 
Wyróżnienie: 
Kacper Repa - SP w Maruszynie Górnej
 

Grupa II (klasy IV - VI - 28 uczniów): 

I m. Roksana Banaś - SP w Ratułowie 
II m. Michał Piłat - SP nr 4 w Nowym Targu 
III m. Kinga Czyrnek - SP w Załucznem 
Wyróżnienie: 
Amelia Patla - SP w Ludźmierzu
 

Grupa III (gimnazjum - 16 uczniów): 

I m. Katarzyna Lenart - SP w Załucznem 
II m. Anna Bocheńska - SP w Zaskalu 
III m. Kacper Sikoń - SP w Skrzypnem 
Wyróżnienie: 
Oliwia Pańszczyk - SP w Szaflarach
 

Kategoria gwarowa (70 uczniów): 

Grupa I (klasy I-III SP - 21 uczniów): 

I m. Marcin Bobak - SP w Chochołowie 
II m. Katarzyna Furtak - SP w Szaflarach 
III m. Andrzej Chowaniec - SP w Brzegach 
Wyróżnienie: 
Martyna Jarząbek - SP w Borze
 

Grupa II (klasy IV - VI - 30 uczniów): 

I m. Michał Bafia - SP w Brzegach 
II m. Łukasz Szostak - SP w Bańskiej Wyżnej 
III m. Bartłomiej Stopka - SP w Szaflarach 
Wyróżnienie: 
Agnieszka Strączek - SP nr 5 w Zakopanem
 

Grupa III (gimnazjum - 19 uczniów): 

I m. Andrzej Kuruc - SP w Białce Tatrzańskiej 
II m. Emilia Stopka - SP w Szaflarach 
III m. Anna Szpernoga - SP w Kacwinie 
Wyróżnienia: 
Aneta Zając - SP w Załucznem
 

 

Tekst: Szkoła Podstawowa im. Agustyna Suskiego w Szaflarach.