Wykład - nowotarżanie i zakopiańczycy w III Powstaniu Śląskim | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Wykład - nowotarżanie i zakopiańczycy w III Powstaniu Śląskim

16 czerwca 2021

W związku z obchodami 100-lecia III Powstania Śląskiego, Absolwent I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu, pasjonat historii, Pan Arkadiusz Stefaniak-Guzik przybliżył tę kartę historii Społeczności Goszczyńskiego.

Szczególnie pochylił się nad Mieczysławem Różańskim i Jerzym Lgockim - Uczniami C.K  Gimnazjum w Nowym Targu, którzy brali udział w III Powstaniu Śląskim. Prelegent opowiedział również o innych wybitnych Postaciach, związanych z Podhalem i biorących udział w tym powstaniu m.in: Wojciechu Korfantym, jednym z Ojców Niepodległości, którego związki z Zakopanem nie są powszechnie znane. Wielka walka Korfantego o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej, umiłowanie ojczyzny, języka polskiego, obrona wiary i wartości chrześcijańskich, zasługują na szeroką promocję, zachowanie oraz przekazanie przyszłym pokoleniom.

„Górnego Śląska nie damy! Taka jest wola całej ludności Podhala”.

Pan Arkadiusz Stefaniak-Guzik wnikliwie omawiając życiorysy Powstańców Śląskich pochodzących z Nowego Targu i Zakopanego, z pasją i zaangażowaniem przekazał licealistom te prawdy, z których wszyscy jesteśmy dumni.

Dokumenty  pochodzą z Muzeum Tatrzańskiego a Sztandar krakowskiej grupy Związku Powstańców Śląskich jest obecnie własnością Pana Arkadiusza Stefaniaka - Guzika

tekst i zdjęcia: Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Nowym Targu