Warsztaty dla osób niepełnosprawnych w zakresie przygotowania scenografii | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Warsztaty dla osób niepełnosprawnych w zakresie przygotowania scenografii

10 lipca 2015
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Trzy tygodnie - od 15 czerwca do 3 lipca trwały zorganizowane w Teatrze Lalek „Rabcio” w Rabce-Zdroju warsztaty przygotowania scenografii do spektaklu pt. "Idę swobodnie, boso" w oparciu o poezję Antoniny Zachary-Wnękowej, w których brali udział podopieczni PŚDS „Promyk” w Nowym Targu, ŚDS „Radość życia” w Rabce-Zdroju, PSOUU w Rabce-Zdroju, ŚDS w Jabłonce oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Jabłonce. Spotkania warsztatowe były częścią projektu pn. „Integracja w powiecie nowotarskim w ramach Małopolskich Dni Osób Niepełnosprawnych – edycja II”, który Powiat Nowotarski realizuje przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Celem przeprowadzonych spotkań warsztatowych był rozwój zainteresowań plastycznych uczestników, które wykorzystywane w celach leczniczych mogą usprawniać zaburzoną motorykę i stymulować rozwój zdolności manualnych. Organizacja warsztatów była także okazją do podkreślenia roli placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz do wzajemnego poznania się ich podopiecznych.

Warsztaty prowadzone były przez pracujące na co dzień w pracowni plastycznej Teatru Lalek "Rabcio" Janinę Handzel-Karpus oraz Elizę Wtorkiewicz-Kaletę a także znaną w regionie artystkę z niepełnosprawnością, Sylwię Mensfeld, której prace zyskały sławę i uznanie w całym województwie. Podczas spotkań uczestnikom zaprezentowane zostały zbiory scenograficzne teatru, a także proces przygotowania profesjonalnego spektaklu. Osoby biorące udział w spotkaniach warsztatowych analizowały wiersze lokalnej artystki Antoniny Zachary-Wnękowej, poznawały techniki papieroplastyki, formowały figury przestrzenne z krepiny i styropianu a także tworzyły całe instalacje, które wykorzystane zostaną na scenie. Uczestnicy z pomocą prowadzących stworzyli scenografię, która posłuży do wystawienia spektaklu integracyjnego przygotowanego podczas warsztatów teatralnych, które „Rabcio” przeprowadzi w lipcu br.

Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników otrzymał dyplom oraz upominki, będące pamiątką wspólnie spędzonego czasu.

Zdjęcia: Krzysztof Głodziak.