Podsumowanie konferencji "Depresja - porozmawiajmy o niej" | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Podsumowanie konferencji "Depresja - porozmawiajmy o niej"

27 kwietnia 2017
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
26 kwietnia 2017 w godzinach od 10:00 do 14:00 w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się konferencja pod hasłem: „Depresja-porozmawiajmy o niej”, której organizatorami byli Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nowym Targu, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem. Patronat nad tym wydarzeniem objęli dr hab. Stanisław Gulak, prof. nadzw. Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz Krzysztof Faber Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Adresatami konferencji byli nauczyciele, pedagodzy szkolni, pracownicy socjalni, funkcjonariusze służb mundurowych, personel medyczny podstawowej opieki zdrowotnej oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego. Ważny temat sprawił, że frekwencja na konferencji przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów i przekroczyła znacznie spodziewaną liczbę uczestników. Aula mieszcząca zwykle 300 osób, pękała w szwach i trzeba było dostawiać krzesła.

Po przywitaniu i wstępnym wystąpieniu dr hab. Stanisława Gulaka, prof. nadzw. Rektora Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, uczestnicy z zainteresowaniem słuchali bardzo ciekawych wystąpień specjalistów, na co dzień zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Po wykładzie Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek z Zakładu Zaburzeń Afektywnych Katedry Psychiatrii CMUJ w Krakowie, pt. "Depresja, jak ją zrozumieć", w panelu dyskusyjnym wraz z Panią profesor spotkali się przedstawiciele Policji: zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego kom. Robert Stasik, Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Targu - dyrektor Barbara Paluch, Agata Bryniarska dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Rabce-Zdroju i Nowym Targu, Dr Ewa Makieła z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Małopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Jarosław Foremny.

Wśród zaproszonych na konferencję gości pojawili się również przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Pożarnej oraz instytucji; Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber oraz Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka, Zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Joanna Iskrzyńska - Steg, przedstawiciel Powiatu Tatrzańskiego - Edmund Zmarz Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz Marek Wierzba Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Dyrektor Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Nowym Targu - Krystyna Pysz-Węglarz i przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu- wizytator Maria Zielińska. Obecna była także Kierownik Działu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie- Magdalena Koperny.

- Szczególne podziękowania składamy Panu dr Maciejowi Jachymiakowi z Podhalańskiego Centrum Zdrowia Psychicznego za zaproszenie specjalistów: Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek, dr Ewy Makieły z Oddziału Psychiatrii Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, która wygłosiła wykład pt. "Depresja i samobójstwa", a także mgr Mariusza Panka z Fundacji Leonardo w Krakowie, który zaprezentował bardzo ciekawy program dotyczący zwiększenia dostępności do usług psychiatrycznych w Powiecie Nowotarskim i sprawne prowadzenie konferencji - podsumowują organizatorzy konferencji.

Fragment z prezentacji pt. "Depresja, jak ją zrozumieć" Pani prof. dr hab. Dominiki Dudek:

„Niekiedy uporczywe tkwienie w smutku jest swoistą zemstą nad otoczeniem. W innych przypadkach jest ono karą sumienia ( zwykle jego części nieświadomej) za popełnione przewinienie. Tkwienie w smutku bywa też ratunkiem przed poczuciem pustki własnego życia”.

A. Kępiński „Melancholia”.


Tekst: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu.

Zdjęcia: Zbigniew Krauzowicz.