Obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Obchody Święta Niepodległości w Nowym Targu

18 listopada 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

W dniu 11 listopada 2019 roku na nowotarskim rynku pod ratuszem, odbyły się uroczystości 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Hejnał z jego wieży przerwał nawet przemówienie Burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychy. Oficjalną część poprzedziła Msza Święta, która odbyła się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu oraz uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz i mieszkańców ulicami miasta, z banderią konną i Miejską Orkiestrą Dętą na czele.

Podczas obchodów obecny był także Urzędujący Członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego Karol Skrzypiec, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Nowotarskiego Józefa Guziak, a także Radny Powiatu Nowotarskiego Jacek Król.

Mimo chłodu, w uroczystościach wzięło udział wielu mieszkańców. Oprawę muzyczną zapewniły wydarzeniu trzy nowotarskie chóry oraz Miejska Orkiestra Dęta. Zanim złożono wiązanki pod tablicą pamiątkową,  wspólnie odśpiewano hymn narodowy, a okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz, który podziękował za wszystkie zorganizowane w ostatnich dniach uroczystości i inicjatywy patriotyczne – akademie, czy wieczornice, duszpasterzom – za wspólną modlitwę w intencji ojczyzny, mieszkańcom – za udekorowanie flagami domów w Nowym Targu. W przemówieniu wspomniał m.in. o konieczności przypominania trudnej historii, szczególnie dla młodej generacji Polaków. Mówił też o potężnej roli kultury dla zachowania integralności narodu polskiego, również w czasach zaborów i wojen. Przypomniał, że każdy wróg, chcąc zniszczyć naród, niszczy właśnie jego kulturę.

Po oficjalnej części uroczystości, na rynku miał miejsce koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu nowotarskich chórów: Gorce, Echo Gorczańskie oraz Klubu Seniora. 

Tekst i fot.: Urząd Miasta Nowy Targ