Ciąg dalszy nastąpił... | Wydarzenia | Wiadomości

Menu dodatkowe

Na skróty

Ustawienia

Wersja językowa

Wyszukiwarka

Treść strony

Ciąg dalszy nastąpił...

30 października 2019
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Tak jak zapowiadano ciąg dalszy nastąpił i 25 października 2019r. po raz drugi Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży wzięło udział w lekcjach muzealnych, w Krakowie. Tym razem zajęcia odbyły się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego i zatytułowane były: Sytuacja się zmieniła. Widzieć i rozumieć-ćwiczenia z patrzenia Druga lekcja zaplanowana na ten dzień odbyła się w Muzeum w szufladzie, w kamienicy Szołayskich, a jej tematem był: Kim jest poeta. Lekcje muzealne odbywają się w ramach projektu Kultura Dostępna 2019 i  w całości  finansowane są przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dodatkowo, korzystając z okazji, uczniowie odwiedzili  wystawę czasową Damę z gronostajem jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach i jeden z zaledwie kilkunastu obrazów namalowanych przez Leonarda da Vinci. Warto przypomnieć, że od 29 grudnia 2016 roku Dama z gronostajem jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie. Arcydzieło namalował 38-letni Leonardo w roku 1490 w Mediolanie. Obraz wykonany na czteromilimetrowej desce z drzewa orzechowego przedstawia dziewczynę, Cecylię Galleran, trzymającą na lewej ręce białe zwierzątko, gronostaja (odmianę łasicy). Kupił go około roku 1800, zapewne we Włoszech, książę Adam Jerzy Czartoryski i ofiarował swojej matce Izabeli.
Pobyt w muzeum bardzo wszystkim się podobał, a uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że z nowym rokiem kalendarzowym nastąpi kontynuacja tego projektu, w który znów wezmą udział.

Tekst i fot.: Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Młodzieży w Nowym Targu